Roky upozorňovali členové Klubu za historickou Polnou (KHP), že poslední zachovalou městskou bránu pod Sezimovým náměstím ničí nákladní vozy polenské stavební firmy Rekostav, zajíždějící do betonárny.

„Nákladní auta se štěrkem a pískem projíždějí památkově chráněnou branou a ničí ji. Domy se otřásají, praskají. Lidi si nemohou otevřít okna, protože se práší. Nikomu se nelíbí, že za branou pracuje betonárna, která po dvaceti letech patří do šrotu. Ani silnice nejsou stavěné na těžké nákladní vozy a domíchávače betonu,“ vyjmenoval úskalí problémové lokality v Nerudově ulici Bohumil Matějů, jeden z iniciátorů petice k ukončení provozu betonárny. Petici podepsalo přes 80 lidí.

Velmi úzká brána

„Ráno nás ruší lomoz z betonárny už od šesté, nemůžeme si pospat. Petici jsem pochopitelně podepsala,“ doplnila včera Tamara Vomlelová. „Dolní gotická brána je velmi úzká, bočnice automobilů do ní dělají rýhy. Město jednalo s Rekostavem, aby řidiči dávali při projíždění pozor, ale auta dál bránu ničila a nebere to konce,“ informoval reportéra Deníku člen KHP Jan Prchal.

Podle místních obyvatel se hodně práší, když cisterna nafukuje cement do zásobníků betonárny.

Petice rozvířila hladinu klidu nad betonárnou natolik, že ji možná čeká zrušení. Územní plán z roku 1998 totiž místo zařadil do kategorie ploch městské zeleně.

Hygienici na místě zjistili, podle vedoucího městského odboru výstaby a životního prostředí Pavla Koudely, že stavba betonárny nemá náležitá povolení. „Zahajujeme řízení o odstranění stavby, protože stojí tam, kde stát nemá,“ upřesnil včera Pavel Koudela.

Stavbaři chtějí klid

Jednatel firmy Rekostav Jan Stránský připomněl, že do roku 1995 projížděly historickou branou do tehdy fungující škrobárny kolony nákladních automobilů .

„Branou projíždí pár našich aut za den. Ulici uklízíme a myjeme, řidiči jezdí opatrně a nic neponičí. Chceme tu mít čisto a s místními se v klidu snášet už proto, že pro Polnou pracujeme sedmnáct let a je tu po nás něco vidět. Skoro dvacet let nikdo neměl připomínky a zničeho nic začínáme někomu vadit. Proč?“ ptá se Jan Stránský.

Místostarosta Jaroslav Sobotka potvrdil, že Rekostav užívá pronajaté pozemky dvacet let a že očíslování parcel není v pořádku.

Tajemník polenské radnice Pavel Novák upřesnil, že městská rada 17. srpna záležitost projedná a zastupitelům doporučí další postup. Poslanci o věci rozhodnou 29. srpna.