Šestnáctiletá studentka z Veselého Žďáru na Havlíčkobrodsku Jana Blažková by si přála, aby se na tento hudební nástroj lidé nedívali tak spatra. I proto se přihlásila do včerejší soutěže Šance pro talent, která se konala v Jihlavě.

„Akordeon je znám jako spíše hospodský nástroj. Každý si představí starého dědu, jak sedí u piva v hospodě a hraje lidovky, ale vůbec to tak není. Na akordeon se dá zahrát cokoliv, od vážné hudby, přes moderní skladby, pop a podobně. Já třeba nejvíce hraji vážnou hudbu nebo moderní písničky,“ pozastavila se nad některými stereotypy Blažková .

Ke hře na akordeon se studentka dostala jako šestiletá díky mamince. „Když mamka vybírala nástroj, na který budu hrát, akordeon se jí zamlouval proto, že je přenosný a můžu v jeho doprovodu i zpívat. Navíc máme v lidušce v Havlíčkově Brodě výbornou učitelku – Ivanu Laštovičkovou,“ popsala hudebnice.

Náhoda jí přála

Včera svým umem a originálním nástrojem zaujala i porotu soutěže, kam se dostala spíše náhodou. „Mamka se o soutěži dočetla v novinách až dneska. A protože pořád někde hraji a koncertuji, tak jsme se sem vypravili. Hrála jsem bez přípravy skladbu od Vanilla Ninja s názvem When the indians cry a druhou skladbu Flik–flak od Alberta Vossena. Porotci mi říkali, že se zatím v této soutěži s hráčem na akordeon nesetkali,“ přiblížila Blažková.

Ta už získala celou řadu úspěchů. „Vyhrála jsem první místo na celostátní soutěži Brána, to je soutěž ve zpěvu s doprovodem vlastního nástroje, nebo třeba absolutní vítězství v komorní akordeonové hře. Mám i ceny z mezinárodních soutěží,“ pochlubila se dívka.

Mezi její oblíbené interprety patří například hudebnice Radůza. „Sama si skládám hudbu a texty, veřejně jsem jich zahrála šest nebo sedm. Vystupuji docela často na narozeninách, oslavách a podobně,“ řekla studentka.

Hudbě se věnuje každý den i několik hodin. „Hodinu hraji na harmoniku, hodinu na housle, hodinu na klavír a ještě zpívám. Hudba je mým největším koníčkem. Po maturitě bych chtěla zkusit hudbu studovat. Zatím ale nic neplánuji, uvidím, kam mě vítr zavane,“ řekl Blažková.

Její včerejší vystoupení se líbilo i porotě. „Angažmá, které dostali jiní, mi včera sice nedali, ale vzali si na mě kontakt. Tak kdo ví, jak to dopadne,“ uzavřela studentka.

ZUZANA MUSILOVÁ