Budoucí instalatér Radim Musil z Pavlova na Jihlavsku dostal letos od hejtmanství dva tisíce korun. Jeho učební obor totiž patří mezi ty, které se krajští radní rozhodli podporovat a za dobré výsledky učňům udělovat stipendia.

„Při výběru oboru jsme hleděli i na to, jestli nějaké stipendium můžu dostat. Například automechanici žádné stipendium nemají. Je to pro mě motivace, abych se učil. V prvním pololetí jsem měl pětku, tak jsem stipendium nedostal. Teď jsem se snažil, a dostal jsem čtyři sta korun měsíčně,“ konstatoval Musil, který se základům řemesla učí na jihlavské střední škole stavební.

Hejtmanství peníze vyplácí proto, aby motivovalo adepty některých „nedostatkových“ profesí a aby tak zdejším firmám zajistilo řemeslníky, kteří jim dlouhodobě chybějí. Podpora se týká například budoucích zedníků, elektrikářů, instalatérů, tesařů nebo pokrývačů. Letos byli krajští radní ochotni na stipendiích vydat až tři miliony, zatím se však rozdělila jen zhruba třetina této částky. U šesti oborů z osmnácti podporovaných nebyla žádná stipendia vyplácena.

„V prvním pololetí stipendium pobíralo 191 učňů, ale někteří později ve studiu polevili. Ve druhém pololetí vyhovělo podmínkám programu už jen 179 žadatelů,“ uvedla Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast školství. Uchazeči podle ní buď nevyhověli podmínkám, anebo nebyla podána žádná žádost.

Kritéria přidělení podpory splnili i někteří učni ze Střední školy technické ve Žďáře nad Sázavou. „Podmínky pro získání stipendia pozitivně ovlivnily zájem žáků o studium. Porovnáme-li jejich studijní výsledky s těmi předchozích žáků prvních ročníků, jsou lepší,“ uvedl zástupce ředitele žďárské školy Jiří Libra.

„Stipendia přispívají ke zvýšení kvality výuky, protože podporovaní žáci musejí mít solidní prospěch a nemohou ve škole zbytečně chybět,“ doplnila radní Kružíková s tím, že důkazem skutečné funkčnosti nového stipendijního programu je i fakt, že učňů v podporovaných oborech neubývá. Proto nejsou podle ní výhledově vyloučeny ani debaty o změnách v seznamu podporovaných učebních oborů.

Program pokračuje

V uplynulém školním roce krajští úředníci vyplatili žákům vybraných učebních oborů na stipendiích celkem 1,136 milionu korun a v novém školním roce bude stipendijní program pokračovat v nezměněné podobě. Učni mohou od kraje pobírat měsíčně podle učebního oboru buď čtyři sta, anebo sedm set korun. Ti, kteří vyhoví přísnějším požadavkům na prospěch, dostanou k pololetnímu vysvědčení navíc tisícikorunu; letos takových žáků byly tři desítky.

O stipendium žádají učni v prvním ročníku studia a žádost platí po celé tři roky. Na Vysočině projevilo zájem o peníze 356 učňů, nejvíce jich bylo na Jihlavsku – 130. V okrese Žďár nad Sázavou podalo žádosti o peníze osm desítek, sedm z nich byli elektrikáři ze Střední školy řemesel a služeb ve Velkém Meziříčí. „Počítali jsme se stoprocentní účastí. Žákům jsme pomohli žádosti vyplnit a předložit,“ řekla už dříve ředitelka školy Alena Vodová.