Areál koupaliště v Lukách nad Jihlavou by mohl s novou přeshraniční cyklostezkou do rakouského Raabsu a lyžařským vlekem časem z bezmála třítisícového městyse udělat turistické centrum jihovýchodní části jihlavského okresu.

„Koupaliště v Lukách poslední dobou získává na ceně, i když městys na jeho provoz doplácí. Do budoucna počítáme s tím, že tu může vyrůst krytý bazén. Možnost celoročního koupání spolu s cyklostezkou a lyžařským vlekem by hodně vylepšily kredit městyse i možnosti místních podnikatelů,“ přiblížila včera místostarostka Lada Salátová. Místní obyvatelé nedají na koupaliště dopustit, přestože od otevření uplynulo bezmála půl století.

V chladných dnech mají zavřeno

„Když je trochu počasí, rádi se chodíme koupat. Koupaliště je sice staré, musí se opravovat, natírat a udržovat, ale když je krásně, tak je tam opravdu krásně,“ potvrdil reportérovi Deníku Stanislav Řehoř, člen místního uznávaného spolku Kamarádi balkánského ranče.

Koupaliště nabízí plavecký bazén s ohřívanou vodou, skluzavku, dětský bazén s vodotryskem, občerstvení v areálu a hřiště na plážový volejbal. Městys před šesti lety požádal o dotaci na rekonstrukci koupaliště, ale žádost neprošla. „Největší problém kolem koupaliště je, že v chladnějších dnech chodí málo lidí. Když je škaredě a mělo by přijít jenom pár nadšenců, tak raději neotvíráme,“ připomněla Lada Salátová.

Městys tak šetří mzdové náklady na plavčíka, strojníka a dvě pokladní, které v objektu uklízejí.

Loni náklady na provoz koupaliště vyšplhaly podle Jany Zelníčkové, jednatelky společnosti Služby Luka, na 1,3 milionu korun.

O tom, jak je koupaliště v Lukách oblíbené, svědčí loňské tržby za vstupné bezmála 640 tisíc korun. Například loni zaplatilo téměř 7 500 dospělých za vstupenky po padesátikoruně více než 370 tisíc korun. „Když bychom časem vystavěli krytý bazén, tržby by se s dnešními těžko daly srovnávat,“ připomněla místostarostka.

Samospráva do koupaliště zatím nechce investovat žádné peníze kromě provozních nákladů a peněz na opravy.

Bazén s celoročním provozem

Rok co rok je třeba opravit na jaře popraskané betony. Letos na jaře z bazénu unikala voda a řemeslníci museli závadu co nejrychleji odstranit.

„Když budou peníze, pustíme se do rekonstrukce koupaliště. Možná z toho nakonec vyjde krytý bazén s celoročním provozem. To by spolu s cyklostezkou a vlekem z Luk mohlo udělat turistické centrum,“ předpokládá Lada Salátová.