Patnáct let se mluví v Dolní Cerekvi a Kostelci o tom, že městys o necelých 1500 obyvatelích a téměř tisícový Kostelec potřebují čistírnu odpadních vod. Co možná nejdřív a nejraději společnou.

„Dolní Cerekev usiluje o čístírnu už patnáct let, a teprve teď jsme dostali šanci. Máme dotační příslib od ministerstva zemědělství a rýsují se další dotace. Když by se nám nepodařilo čistírnu postavit řekněme do dvou let, městys by začal upadat. Pocítili bychom to velmi záhy razantně na penězích,“ přiblížil včera starosta Zdeněk Jirsa.

Bez ČOV to nepůjde

Cerekev by totiž bez čistírny odpadních vod čekalo omezení výstavby rodinných domů.

„Vodoprávní úřad povoluje zájemcům o stavbu rodinných domů jen kanalizační vyvážecí jímky, takže kdo si ji pořídí, zaplatí jenom za vyvážení ročně až 50 tisíc korun. To nikdo neudělá,“ naznačil první muž Cerekve.

Doplnil, že městys má sice úplnou občanskou vybavenost se zdravotním střediskem, kulturním domem, kinem a dalšími vymoženostmi, ale obyvatelé by bez možnosti přijatelné výstavby a přílivu mladých postupně stárli.

„Časem bychom mohli přijít nedostatkem dětí i o základní školu,“ naznačil ztrátu rozvojových možností Zdeněk Jirsa.

Také Kostelec se chystá na výstavbu čistírny odpadních vod dlouhá léta.

Je třeba víc lidí

„Zkoušeli jsme minulé volební období dosáhnout na dotace. Podaří se nám to sloučením s Cerekví, potřebujeme totiž dát dohromady víc obyvatel,“ potvrdil kostelecký místostarosta Rostislav Mašek.

Podle předsedy předsednictva Svazu vodovodů a kanalizací Jiřího Vlacha jsou Kostelec s Cerekví obce, které se bez čistírny odpadních vod neobejdou. „Vláda slíbila Evropské unii, že obce budou mít funkční kanalizaci, a teď od toho dává ruce pryč, nejsou peníze. Některé obce si kanalizaci budou muset pořídit z rozpočtu. Která samospráva nepodchytí rychle situaci, dostane se do bludného kruhu úvěrů, odkud není úniku,“ shrnul Jiří Vlach.

Společná čistírna přinese oběma stranám úspory při výstavbě jedné technologie namísto dvou. Čistírna bude v katastru Kostelce. Z Dolní Cerekve do ní povede přes kopec tlakové potrubí. Náklady překročí 15 milionů korun.