Historický radioklub československý dostal od Evropské unie dotaci na zřízení unikátní expozice historické radiotechniky.

Místní odborníci tvrdí, že v Třešti vyroste muzeum, které v Evropě nebude mít obdoby.

„Nikdo z členů klubu nečekal, že dotace přijde tak brzo. Museli jsme nechat práce v horním patře a urychleně se pustit do úprav prvního patra, abychom co nejdřív začali s instalací expozice. Peníze potřebujeme prostavět do konce srpna 2012. Práce musí letět, abychom něco neprodělali,“ doplnil člen radioklubu Jaromír Kučera.

Poklady čekají v silu na svůj čas

V omšelé patrové budově bývalého obilního sila na okraji šestitisícové Třeště u vlakového nádraží ukládají členové klubu bezmála deset let stařičká rádia, televizory, magnetofony. Také obří cívky a další součásti rádiových vysílačů spolu s tisíci všech možných výrobků domácí firmy Tesla. Čistí je, ošetřují a evidují.

Představitelé radioklubu věří, že už po příštích prázdninách budou návštěvníci v prosklených vitrínách obdivovat nasvícená historická rádia, magnetofony, televizory a další stařičkou elektroniku.

„Špičkové firmy, například Philips, nemají muzeum s většinou vlastních výrobků. My ano. Ohromný koncernový podnik vyráběl tisíce výrobků od miniaturních pojistek přes rádia, televize až po ohromné vysílače. Nám se daří shánět součástky i výrobky,“ upřesnil Jaromír Kučera, jenž dojíždí na práci a akce v Třešti z Třebíče.

Historický radioklub československý dostal podle Kučery z Evropské unie nedávno na zřízení expozice 200 tisíc korun.

Také město dá klubu peníze

Ani samospráva šestitisícového města nechce zůstat stranou.

Třešťský starosta Vladislav Hynk včera potvrdil, že samospráva bude jednat se zástupci radioklubu o příspěvku.

„Expozice je natolik unikátní, že město záměr podpoří finančním příspěvkem. Muzeum vylepší městu kredit a přiláká návštěvníky, protože nic podobného jinde nemají,“ uvedl Vladislav Hynk.

Členové klubu ještě nedávno stěhovali tuny materiálu z prvního patra do přízemí, ale už už mezi sebou rozebírají, jak bude expozice vypadat.

„Prosklené vitríny budou nasvíceny a počítáme s jejich odvětráním. Nainstalujeme zabezpečovací zařízení. Vítríny necháme udělat na míru. Bude to profesionální expozice. Vstupné bude dobrovolné,“ doplnil Václav Balek, který do Třeště dojíždí z Brněnska.

Návštěvníci depozitáře vedle nádraží jsou často u vytržení nad stařičkými televizory, jejichž skříňky se v bývalém Československu vyráběly právě v závodě Interier v Třešti. Ti nejstarší si pamatují televizory Athos, které z montážních linek Tesly sjížděly kolem roku 1960.

„Jsem v šoku, když vidím tranzistorová rádia Mír nebo Zuzanu, která jsem poslouchal před půl stoletím. Nebo bateriový minimagnetofon Start,“ připomněl Jiří Vondráček z Jihlavy.

Budovu někdejšího sila v Třešti koupil radioklub v roce 2003 pro uskladění exponátů a pořádání klubových akcí.

Budova je pro sbírky s těžkými kusy vysílačů ideální, protože konstrukce pater je pevná a podlahy stavěné na velkou nosnost.