„Tanky jedou na Jihlavu od Puklic. Je to hotovka, právě o tom mluví v rádiu,“ hlásili mladíci proplétající se s tranzistorovými rádii mezi hloučky na náměstí Míru. Den okupace bývalého Československa v mozcích pamětníků vyryl nesmazatelnou stopu. Není snad člověka, který si v detailech nevybaví, co dělal 21. srpna 1968.

„Byla jsem tehdy mladá holka na vdávání. Říkala jsem snoubenci, že chci domů, že se bude na náměstí střílet a že Rusové budou drancovat a znásilňovat ženy. Přesně si vzpomínám, že jsem brečela a přišel „esenbák“ v uniformě a řekl snoubenci, ať mě odvede domů. Šli jsme a on se pak vrátil zpět do města,“ zavzpomínala seniorka Marie Bartáková z Jihlavy. S příjezdem okupačních vojsk na Jihlavsko se posluchačům okamžitě ozval Svobodný vysílač Jihlava.

„Zastavíme okupanty. Postavíme barikády a všechny směrovky na silnicích otočíme, zabarvíme nebo zlikvidujeme,“ ozývalo se z hloučků.

Před půlnocí vjel do centra první obrněný transportér. Dav se natlačil k silnici. Pak projela kolona pěti kolových obrněných transportérů. Ve věži prvního seděl blonďatý vojáček, který vypálil z kulometu dlouhou dávku nad střechu spořitelny. Davy lidí poté začaly řídnout.

V noci přijely do Jihlavy tanky. „Druhý den ráno byla spodní polovina náměstí Míru plná vojenské techniky. Jeden vedle druhého tam stály tanky a transportéry. Hrozili jsme Rusům pěstmi,“ připomněl privátní badatel a historik Vilém Wodák.

Tanky v noci vyvrátily na „Horním“ náměstí před spořitelnou kamenné obrubníky a doslova přeoraly dláždění před vchodem.

Při průjezdu bojových vozidel centrem bylo zraněno několik obyvatel. Jeden z nich za tři dny zraněním podlehl. Rusové shazovali z letadel letáky, v nichž zdůvodňovali svoji přítomnost.

Hned první noc okupace začaly Jihlavou chodit party mladíků se štětkami a kbelíky barev či vápna. Nápisy proti okupantům se objevovaly na fasádách domů a nejrůznějších místech. Po Jihlavě se vyrojily stovky nápisů.

Hned první den lidé vykoupili v obchodech všechny potraviny. Po několika dnech okupace se našli mezi Jihlavany zrádci, kteří dovedli Rusy do tiskárny Grafia. Tam komando zablokovalo rotačky a tisk protiokupačního zpravodaje skončil. Stejně se Rusům podařilo po dvou dnech umlčet ilegální rozhlasový vysílač.