Zatím dvanáct podniků se přihlásilo do projektu síť nekuřáckých restaurací, který odstartoval 31. května v rámci osvětové kampaně Den bez kouření.

„Projekt slaví velký úspěch, rozběhl se hned, jak jsem ho zveřejnili,“ uvedla Lenka Marečková z jihlavského magistrátu. Teď o letních prázdninách zájem o vstup do projektu poněkud stagnuje, ale Lenka Marečková si myslí, že v září se dá opět do pohybu.

Podnět k vytvoření seznamu nekuřáckých zařízení dali sami obyvatelé města a turisté. „Lidé nám často volali a ptali se po podnicích, kde se nekouří. Teď je budeme moci odkázat na internet, kde naleznou veškeré informace,“ vysvětlila Marečková.

V síti nekuřáckých provozoven zatím převažují kavárny, nachází se tam také jedna vinárna. Zcela nekuřáckých restaurací je minimum, protože se obávají, že by mohly ztratit některé zákazníky. Z dvanácti dosud registrovaných podniků, je sedm z oddělenou místností pro nekuřáky a pět zcela nekuřáckých. „Informace o nekuřáckých zařízeních budou zveřejněny na webu a kromě toho budou tyto provozovny také propagovány prostřednictvím novin Jihlavské radnice,“ řekla Lenka Marečková. Chtěla by rovněž vydávat letáky se seznamem nekuřáckých podniků. Sama také bude kontrolovat, zda informace, které o sobě provozovny poskytnou, jsou pravdivé. „Aby o sobě netvrdily, že jsou nekuřácké, a my pak nezjistili, že se tam ve skutečnosti kouří,“ prohlásila Marečková.

Někde jsou přísnější

Podle jejího názoru počet nekuřáckých zařízení v Jihlavě malinko pokulhává. Nejlépe je na tom Brno, které celý projekt spustilo.

Pokud se však Jihlava porovná se stejně velkými městy, je její situace vůči nim srovnatelná. „Některá města zařazují do sítě jenom vyloženě nekuřácké restaurace, my tam máme i provozovny s oddělenou místností pro nekuřáky. Myslím, že zařízení s oddělenou místností jsou dobrým kompromisem, když si spolu chtějí posedět kuřák s nekuřákem,“ prohlásila Marečková.

Do sítě nekuřáckých restaurací se přihlásila také Radniční restaurace. Kamila Gebrtová z obchodního a marketingového oddělení této restaurace si myslí, že místní lidé ví, kde nalézt nekuřácké podniky. „Projekt by však mohl informovanost veřejnosti ještě zlepšit, poslouží především turistům,“ řekla Gebrtová. Nápad vytvořit přehled podniků, které pamatují na nekuřáky, zhodnotila pozitivně. „Myslím, že je to správný směr, kterým jít,“ uvedla.

Do sítě nekuřáckých restaurací se mohou provozovatelé zařízení přihlásit vyplněním dotazníku na www.jihlava.cz. Přehled nekuřáckých zařízení bude veřejnosti představen v září při příležitosti Jihlavského dne zdraví.

BLANKA FIŠAROVÁ