Haně Svobodové, která bydlí ve druhém patře panelového domu, stíní stromy do oken. Přesto by je ráda nechala na svém místě. Často se však setkává s názorem sousedů, že by se stromy měly pokácet. „Mně stromy nevadí, ale chápu, že někomu mohou stínit,“ popsala Svobodová.
Řešit podobné problémy a najít odpověď na otázku, jak se o stromy ve městech i vesnicích starat, se snažilo včera na semináři Starosti starostů se stromy v Jihlavě přibližně čtyřicet starostů.
Hledá se kompromis
„Těm, co bydlí v přízemí, stromy stíní. Naopak ti, co bydlí v pátém patře, chtějí strom nechat, protože se dívají na ptáčky. Každý se může na strom dívat jiným pohledem, pro úředníka je někdy těžké najít kompromis, nikdy nevyhovíte každému,“ vyjádřil se Vladimír Másilko z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu, který má na starosti agendu péče o veřejnou zeleň.
Podobné zkušenosti má i starosta obce Jámy Jiří Šikl, který se včerejší konference zúčastnil. „Kdo má strom u svého domku, tak je rád, že se odstraňuje. Kdo ho tam nemá, říká, že je ho potřeba zachovat. Ovšem u úklidu listí je nás už pak málo,“ naznačil s úsměvem starosta.
Ten se ve své obci snaží o stromy starat. Mnohdy však zjišťuje, že předešlá údržba stromů byla spíše na škodu. „Dnes se ukazuje, že některé zásahy zahradnických firem, které začaly pracovat po revoluci, nejsou odborné. A proto jsme dnes v Jihlavě, abychom se naučili, jak správně postupovat,“ přiblížil Šikl.
V první řadě by se starostové neměli jakýmkoli způsobem vlastnictví stromů zbavovat. „Je spoustu finančních možností, jak zaplatit znalce, kteří se o stromy postarají. Největší a nejhorší cesta do pekel je, když se obec bude tvářit, že žádné stromy v obci nemá a ono to nějak dopadne,“ informoval Másilko.
Nevěděli o kořenech
Podle něj se však péče o stromy začíná do povědomí lidí čím dál více dostávat. „Docházelo k šíleným věcem. Kolem stromů se pokládal asfalt, architekti ani nevěděli, že strom má nějaké kořeny. Můžu říci, že se to zlepšuje, ale pořád to není dostatečné. Už se ale nestává, že starosta povolí dvacet stopadesátiletých dubů pokácet jen proto, že někdo v obci potřeboval dřevo,“ potvrdil pracovník odboru životního prostředí.
Ten navíc naznačil, že není problém si na zjištění stavu stromů najmout odborníky, stromolezce. V České republice se touto činností zabývá dostatek a firem a neúčtují si miliony. „V této konkurenci, která na trhu je, si dovolím říci, že ošetření jednoho stromu se pohybuje v řádech stovek korun,“ vyčíslil Másilko.