Plovárny se plní, lidé se schovávají ve stínech a pokud je to jen trochu možné, raději vůbec nevycházejí ven. Ještě ke všemu má většina lidí za sebou i dovolenou, na kterou by se jim slunečné počasí hodilo. Tolik vytoužené teplé počasí totiž přišlo až v závěru srpna. „To vedro je hrozné, když jsem měla dovolenou, tak bylo škaredě, a teď, když jsem v práci, je teplo,“ postěžovala si Jitka Pospíchalová. V čase vysokých teplot se osvěžuje studenou sprchou.

„U bazénu je to dobré, jinak je nejlepší vůbec nevycházet,“ prohlásila Eliška Klusáčková. Pobyt venku se snaží co nejvíce omezit.

Venku bylo večer tepleji než doma

Člověk by se možná mohl zchladit také v podzemí, na hradě či v klimatizovaném obchodě. Této možnosti však lidé příliš nevyužívají. „Ze zkušenosti vím, že když jsou vedra, tak chodí míň lidí,“ řekl Karel Vaníček, správce hradu Roštejn. Návštěvnost Roštejna je podle jeho slov zatím zhruba stejná jako loni, což považuje za úspěch.

Teď mají uvnitř hradu dokonce dvacet stupňů, což určitě není obvyklé. Rozhodně je to však lepší než venku, kde vládnou tropické třicítky. Karel Vaníček teď občas spal na hradním nádvoří. „Včera ale bylo večer venku dvacet čtyři stupňů, tak jsem šel raději domů, kde bylo chladněji,“ sdělil správce Roštejna.

V podzemí je pořád příjemný chládek

To v jihlavském podzemí, ať už je venku zima, nebo teplo, je pořád stejná teplota. I teď dosahuje výše kolem deseti stupňů. „Myslím, že vedra částečně návštěvnost ovlivnila, ale více lidí sem rozhodně chodilo v červenci. To jsme měli přes pět tisíc návštěvníků,“ prohlásila Renata Neumanová z jihlavského historického podzemí. Ta také připustila možnost, že se někteří návštěvníci chodí do podzemí zchladit. Na druhou stranu se však vstup do podzemí nachází v rozpáleném centru města, kam se v tomto počasí mnoha lidem nechce.

I obchody, přestože má většina z nich klimatizaci, zejí prázdnotou. „Teď nám sem lidé moc nechodí, všichni jsou u vody,“ vyjádřila se Michaela Samková, prodavačka z obchodu s knihami. Sama je však ráda, že je schovaná v obchodě. „Je to pořád lepší než venku,“ prohlásila.