Ze všech koutů České republiky pocházejí bezdomovci, s nimiž je možné se setkat v ulicích Žďáru nad Sázavou.

Podle zkušeností městských strážníků mezi nimi nechybějí lidé s trvalým bydlištěm v Brně nebo v Liberci. Další do okresního města míří z okolních sídel – z Nového Města na Moravě nebo z Bystřice nad Pernštejnem.

„Pocházím z jedné menší vesnice na Velkomeziříčsku, ale ve Žďáře žiji na ulici už druhý rok. Mám tady totiž pár známých, kteří mě u sebe doma občas nechají přespat. Hlavně přes zimu se to hodí,“ popsal důvod svého pobytu v okresním městě bezdomovec Pavel, který se nepřál uvést své celé jméno. Na dlažbě se ocitl vlastní vinou – hodně pil, a přišel o přítelkyni i bydlení.

O jara do zimy čtyřicetiletý Pavel přespává venku. Žije údajně z existenčního minima a příležitostně si přivydělává pracemi na černo ve stavebnictví.

„Přijde mi, že přes léto je ve Žďáře bezdomovců víc. Posedávají na lavičkách u Lidlu ve Studentské ulici a popíjejí krabicové víno. Tábořili i pod rampou v zadní části domů na náměstí Republiky. Často jsem si tudy krátila cestu do pekárny v atriu, ale poté, co po mně loudil jeden peníze, jsem tam chodit přestala,“ řekla Eva Dolanská ze Žďáru.

Na základě stížností obyvatel vyjíždějí k lidem bez domova žďárští městští strážníci v poslední době téměř pravidelně. „Nejčastěji k hypermarketům, kolem nichž se stahují a konzumují tam alkohol. Problémy s nimi byly i v poliklinice či v parku na Farských humnech,“ popsal Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie.

Pokud ale bezdomovci nebudí veřejné pohoršení, neruší noční klid nebo jinak nenarušují veřejný pořádek, ničeho se vlastně nedopouštějí. „I přesto se ale po upozornění hlídky, že si na jejich přítomnost někdo z lidí stěžoval, obvykle zvednou a místo raději opustí,“ popsal zkušenosti městských strážníků Martin Kunc. Počet bezdomovců ve městě se podle něj během roku příliš nemění, v letních měsících jsou tito lidé pouze více na očích veřejnosti, a tak mohou mít obyvatelé pocit, že se jich ve Žďáře nad Sázavou pohybuje více.

V zimním období se pak osoby bez domova obvykle stahují do bytů svých známých, garáží, ale i do sklepů bytových domů, do nádražní haly, polikliniky a podobných prostor.

Muži v tíživé životní situaci bez střechy nad hlavou ale mohou v okresním městě využít i možnosti ubytování, a to v azylové ubytovně. Samozřejmě za splnění přijímacích podmínek a následného dodržování řádu tohoto sociálního zařízení, které sídlí v ulici Okružní na sídlišti Stalingrad. „V současné době máme plno, dvaadvacet míst je obsazených a další dvě jsou již předjednaná,“ informoval ve čtvrtek vedoucí ubytovny Karel Veselý.