Poslední prázdninový víkend se zapíše do statistik jako jeden z nejčernějších v letošním roce. V uplynulých dvou dnech zemřeli na vysočinských silnicích tři lidé.

Ne vlastní vinou přišel v neděli odpoledne o život mladý muž v Nových Dvorech na Žďársku. Do jeho staršího fiata naboural devětatřicetiletý řidič Fordu Eskort. Viník, jemuž policisté naměřili v krvi 2,13 promile alkoholu, vyvázl pouze s lehkým zraněním. „Třicetiletý řidič fiatu čelní srážku nepřežil,“ řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Včerejší tragédii předcházela o den dříve smrtelná nehoda v Humpolci, při níž zahynuli dva mladíci a třetí byl těžce zraněn.

Poprvé hlídce ujeli, podruhé už ne

Třiadvacetiletý řidič BMW a jeho o tři roky mladší spolujezdec prchali v sobotu nad ránem před policejní hlídkou a v Čejovské ulici narazili do dodávky Renault Mascot, která jela v protisměru. Pasažéry museli z havarovaných vozidel vyprostit hasiči. Mladíkům z BMW již nikdo nedokázal pomoci. „Čelní střet vozidel měl fatální následky,“ konstatovala Čírtková. „Dva muži, kteří cestovali v osobním vozidle, na místě nehody zemřeli a dvaadvacetiletého těžce zraněného řidiče nákladního vozidla převezla sanitka do nemocnice v Brně-Bohunicích,“ upřesnila.

Proč BMW policistům ujíždělo, se zatím neví. Řidič šlápl na plyn, jakmile uviděl hlídku, která se za ním chtěla vydat kvůli silniční kontrole. „Vozidlo náhle prudce zvýšilo rychlost. Řidič nezvládl ale řízení, vyjel do protisměru a střetl se s protijedoucí dodávkou,“ upřesnila Čírtková s tím, že tentýž vůz chtěla stejná policejní hlídka zkontrolovat v Humpolci již v pátek večer. Řidič osobního vozidla BMW ale na výzvu k zastavení nereagoval a policejní hlídce ujel.

Další okolnosti tragické nehody policisté vyšetřují. Škoda na vozidlech je vyčíslena na 270 tisíc korun.

Od začátku letošního roku zahynulo na silnicích Kraje Vysočina při dopravních nehodách již 25 lidí.