Na sobotním finále soutěže Cyklista Vysočiny se v kategorii seniorů umístil na krásném druhém místě. Během tří měsíců totiž na kole našlapal neuvěřitelných 2 806 kilometrů. Konkurovali mu přitom i čtyřicátníci.

Za den ujel letos nejdelší trasu 120 kilometrů. Na kole šlape František Blažek sám. Vrstevníci mu totiž nestačí a mladé nechce zdržovat. „Nikdo se mnou nechce jezdit. Co jsou chlapi v podobném věku jako já, tak si poklepávají na čelo a říkají, co blbnu, že se někde neválím a nemám vyhozená kopyta. No a co jsou mladší ročníky, tak pro ty zase nejsem parťákem já, protože by na dědka museli pořád někde čekat. To, že jezdím sám, mi ale nevadí,“ rozpovídal se sympatický cyklista.

Kolo pro Františka Blažka znamená duševní odpočinek a také fyzickou dřinu. Na kole nerad jezdí na čas. Už dvacet let ho totiž trápí astma. „Ostřejší jízdy bych neudýchal. Nevadí mi, že se lopotím osm hodin na kole, ale abych někam vyrazil co nejrychleji, tak to ne. To bych po několika minutách z kola spadl a musel bych si zavolat sto dvanáctku,“ řekl s nadsázkou Blažek.

Podle něj však letošní sezona pro amatérské cyklisty nebyla ideální. „Nenajezdil jsem tolik, kolik bych si představoval. Dvě nejdelší trasy, které jsem měl v plánu, jsem musel kvůli počasí vzdát. To víte, musím taky počítat s tím, že se ten den musím ještě vrátit. Vzhledem ke svému věku potřebuji trošku pohodlí a před další cestou si vylízat rány,“ uzavřel s úsměvem cyklista.