Ani vysoká cena ho včera neodradila od nákupu českého česneku. Důchodce Otto Brychta z Rančířova za několik paliček neváhal zaplatit necelé tři stovky.

„Česnek mám na sadbu. Zkoušel jsem pěstovat všechny možné odrůdy kromě českého a nikdy z nich nic kloudného nevyrostlo. Český česnek jsem už dříve pěstoval s úspěchem,” vysvětlil Otto Brychta s tím, že na jídlo si kupuje česnek, který je momentálně dostupný. „Problém je se skladováním česneku, ten čínský nebo španělský zakrátko totiž začne klíčit nebo i plesnivět,” dodal Brychta.

To, že v poslední době dávají přednost spíše českému česneku, potvrdili v Jihlavě i další zákazníci. „Určitě si raději koupím český česnek. Je lepší a kvalitnější. Dříve jsem ho pěstovala na zahrádce, ale tu už nyní nemám. Cenu česneku, který si koupím, neřeším,” vyjádřila se paní Jana z Jihlavy, která si nepřála uvést příjmení.

Mnozí kupující však kvalitu nebo původ oblíbené zeleniny tolik neřeší. „Když jdu kolem trhů, koupím český, když ho potřebuji rychle, koupím i čínský. Přijde mi, že všude mi teď nutí to, že český česnek je nejlepší, takže si to také myslím. Já bych řekla, že v tom není až zas takový rozdíl,” přiblížila Věra z Jihlavy.

Český česnek se v těchto dnech stal hlavním tahákem, na který zákazníci prodejců ovoce a zeleniny slyší. „Kupují si ho u mě tak čtyři lidé z pěti. A vysokou cenu tolerují. Poptávka po něm je veliká. To i proto, že se dá v našich klimatických podmínkách skladovat a sázet,” přiblížil Felix Hampapa, který prodává pouze český česnek.

„Všechny pěstitele velmi dobře znám a vím, že je to opravdu česnek od nás, od Znojma. K dispozici pro zákazníky je přibližně dva měsíce v roce,” dodal Hampapa.