Umývání oken a vytírání podlahy. Tak v současné době vypadá pracovní náplň učitelů jihlavské základní umělecké školy. Do konce září se totiž ze stávající budovy školy na Masarykově náměstí musejí odstěhovat, a to do bývalého hotelu Zlatá Hvězda. Lidušku totiž čeká rozsáhlá rekonstrukce.

„Učitelé dopoledne běží do hotelu uklízet a odpoledne probíhá klasická výuka. Každý učitel si v náhradních prostorách uklidí svou třídu. Pak samozřejmě musíme uklízet společné prostory. Oken a podlah je tady celá spousta, takže to je na programu nejen dne, ale celých čtrnácti dnů, než sem přijde stěhovací firma,“ přiblížila nynější situaci v lidušce její ředitelka Dana Fučíková.

Aby se náhradní prostory daly do pořádku, na úklid dohlíží a také se ho kromě samotné ředitelky účastní i školník. „Nejsou tady třeba nikde věšáky, pak se bourají staré dřevěné příčky. Musím celou budovu projít a zajistit to tak, aby se nikomu nemohlo nic stát,“ popsal svoji práci školník Stanislav Svoboda.

Brány současné budovy lidové školy se uzavřou na šestnáct měsíců. V pondělí 3. října začne stěhovací firma přes náměstí stěhovat hudební nástroje a další pomůcky. „Ve škole máme asi 25 klavírních křídel a 10 pianin. Klavírní křídlo se jednoduše složí, věřím, že to firma zvládne. Horší to bude se stěhováním výtvarných oddělení,“ popsala Fučíková.

Koncertní sál bude mít svou múzu

Ta se v zrekonstruované škole nejvíce těší na nový koncertní sál. Zdobit ho bude socha Olbrama Zoubka. „Koncertní sál bude ve stylu secese a jako třešnička na dortu tam bude stát socha múzy, která bude jen spoře oděná,“ pousmála se ředitelka.

V budově nezůstane kámen na kameni. Kompletně se přesunou i jednotlivá oddělení. „Budova v takovém stavu, v jakém je teď, je už opravdu nevyhovující. Někdy mám strach otevřít i okno, aby nevypadlo. Bude to rekonstrukce, na kterou jsme získali přes 80 milionů, takže se škola předělá od sklepa po půdu. Například bicí, protože jsou hodně hlučné a jak víme, zvuk stoupá nahoru, budou v půdních prostorách,“ popsala Fučíková. Lepší prostory získají také výtvarníci, pro které jsou současné ateliéry příliš malé. Novinkou bude také zkušebna pro smyčcové a dechové orchestry a nahrávací studio.

Provizorní prostory v bývalém hotelu Zlatá Hvězda bude lidová škola využívat od 18. října. Ředitelka doufá, že rekonstrukce poběží podle plánu a do nového by se jihlavská základní umělecká škola mohla stěhovat v červnu roku 2013. Během rekonstrukce se bude muset škola načas omezit. Chybět bude například koncertní sál. Jihlava na rozvoj a rekonstrukci lidové školy získala dotaci z Evropské unie.