Řeč je o třech stovkách absolventů bakalářského studia z jihlavské vysoké školy, kteří v těchto dnech slavnostně přebírají diplomy.

Studium v oboru Cestovní ruch včera dopoledne zdárně završila také třiadvacetiletá Lucie Kvízová ze sto kilometrů vzdálené Hořátve u Nymburka. „Dnešní den je už taková třešnička na dortu, ale těsně po státnicích, to byla teprve úleva,“ vzpomněla na své poslední dny aktivního studia sympatická blondýnka, která k cestovnímu ruchu tíhne už od středoškolského studia na hotelové škole.

„Chtěla jsem zůstat v oboru, se kterým jsem začala. Cestovní ruch na této škole byla nejlepší možnost. Jednou bych totiž nejraději dělala delegátku nebo průvodkyni cestovní kanceláře,“ nastínila své plány do budoucna Lucie Kvízová.

Zkušenosti z cestovního ruchu má mladá absolventka už poměrně bohaté. O prázdninách jezdila do zahraničí pracovat jako servírka do barů a hotelů.

Náročná práce v plážovém kempu

„V létě jsem byla v pětihvězdičkovém plážovém kempu ve Španělsku, kde to bylo hodně náročné, protože jsme měli pracovní dobu od rána až do večera šest dní v týdnu. Žádné ulejvání,“ popsala své zážitky z brigády čerstvá absolventka. Po šesti pracovních dnech dostala Lucie Kvízová vždy jednodenní volno, které využila k cestování po Španělsku.

Obavy o to, že by práci v zahraničí nezvládala, proto nemá. Bohaté zkušenosti z cest se chystá zúročit i při své budoucí práci. Nejdřív si ovšem chce dodělat dva roky magisterského studia na nějaké další vysoké škole. VŠPJ totiž nabízí pouze obory bakalářské, na magisterské studium škola nemá zatím akreditaci.

Ekonomie je tvrdý oříšek

„Zkoušela jsem se dostat na Vysokou školu ekonomickou do Prahy, ale bohužel mi to tento rok nevyšlo. Určitě to chci zkusit příští rok znovu,“ sdělila Kvízová. Studium podle svých slov zvládala bez větších problémů. Pouze ekonomické předměty jako účetnictví, mikroekonomie nebo makroekonomie patřily k tvrdším oříškům.

„Celkově mě předměty na škole přišly zajímavé. Bavila mě hlavně geografie nebo dějiny umění,“ vyjmenovala Kvízová. Až se situace po promoci uklidní, tak začne řešit, jak s rokem bez vysokoškolského studia naloží.

V hlavě se jí rodí dvě varianty. „Přemýšlím, že buď půjdu studovat jazykovou školu, kde si vylepším své jazykové dovednosti, nebo bych se ráda pracovně podívala do Ameriky,“ dokončila své povídání absolventka cestovního ruchu Lucie Kvízová.

Promoce na VŠPJ se včera týkaly také studentů dalšího studijního oboru, a to oboru Počítačové systémy. Dnes vůbec poprvé absolvují všeobecné sestry a porodní asistentky. Zítra promoce zakončí absolventi oboru Finance a řízení.