Když nevíte, co udělat s budovou školy, tak ji prostě zbourejte. I s takovými názory se nyní setkávají třešťští zastupitelé, kteří už několik měsíců hledají řešení toho, jak by se dal co nejlépe třípodlažní objekt na náměstí využít. Bývalá škola je prázdná od 1. září letošního roku, kdy nájemní smlouvu vypověděla SOŠ a SOU Třešť.

„Já osobně si myslím, že varianta, že bychom školu zbourali, je ta úplně poslední a dá se o ní uvažovat až v případě, kdy budova zůstane nevyužitá několik let. Jako nejlepší možnost se mi jeví větší část budovy pronajmout, zatím se ale bohužel nenašel žádný zájemce,“ přiblížil aktuální situaci třešťský starosta Vladislav Hynk s tím, že budovu už nabízeli do pronájmu podnikatelům i školicím agenturám nebo jiným školám.

„Hlavním problémem u této historické budovy je to, že je přizpůsobena pro školní výuku, jsou tam vysoké stropy, rozdělení do tříd a podobně. Chybí například bezbariérový přístup. Větší rekonstrukce budovy připadá pro nás v úvahu pouze v případě, kdy budeme vědět, že v budově budeme mít nájemce,“ vysvětlil třešťský starosta.

Město počítá s tím, že ze svého rozpočtu bude muset na provoz budovy ročně uvolnit kolem dvou set padesáti tisíc korun. Tato částka vystačí na temperování budovy a na nejnutnější údržbu. Do konce roku dá město na provoz bývalé školy sto tisíc korun. „Musíme zaplatit zálohy za elektřinu, plyn a další položky.

Rozhodně však budovu budeme udržovat, aby úplně nezchátrala,“ doplnil Hynk.

Bylo by chybou budovu prodat

V bývalé škole i v těchto dnech probíhá stěhování nábytku, kancelářských potřeb a dalšího vybavení, které využívalo třešťské učiliště. „Nábytek a všechno to, co už škola nebude potřebovat, nabídla městu nebo místním spolkům. Během října dojde k převodu nemovitosti, bude přepsán elektroměr a podobně,“ řekl třešťský starosta

V říjnu také rada města připraví varianty toho, jak budovu dále využít. „Myslím si, že by bylo chybou objekt školy prodávat. Pak bychom totiž nemohli ovlivňovat to, co se v budově v centru Třeště děje. Jedno patro školy by mohlo město využívat ke svým účelům, například jako prostory pro lidušku a dům dětí a mládeže,“ dodal Hynk.

Budova školy byla postavena v roce 1890. „Mám k budově vztah, chodila jsem tam jako žákyně a pak jsem tam učila. Nejdůležitější je nenechat ji zchátrat a pokud možno jí navrátit původní historický vzhled,“ popsala před časem Anna Fencíková z Třeště.