Sedm set malých modelů unikátní vojenské techniky, letadel a automobilů leží ladem v prostorách bývalé školy na náměstí v Třešti. Celá sbírka patří městu, které chce v rámci projektu DY­THA rail připravovaného Svazem obcí Železnice Kostelec – Slavonice, zpřístupnit exponáty veřejnosti. Ve dvou výstavních místnostech na hlavním vlakovém nádraží plánuje vybudovat stálou expozici modelů dopravních prostředků.

„Modely celý život sestavoval místní vášnivý sběratel, který je odkázal městu. Sbírka obsahuje ojedinělé kousky, které si za minulého režimu vozil až z Německa, protože u nás nebyly k dostání,“ přiblížila obsah kolekce modelů místostarostka Třeště Eva Požárová. Město proto v minulém týdnu podalo projekt do operačního programu přeshraniční spolupráce za jeden a třičtvrtě milionu korun. Pokud všechno klapne, brány nové expozice se otevřou už v červnu příštího roku.

„Do vyhrazených prostor se dostane nanejvýše polovina ze sedmi stovek exponátů. Ve spolupráci s modeláři bychom je rádi roztřídili a k vybraným modelům přiřadili příběh,“ upřesnila místostarostka Požárová. Mezi modely jsou například repliky letadel z obou světových válek a další bojové techniky.

Tříletý projekt na železnici doprovodí dvě desítky speciálních jízd parním vlakem na trase mezi Kostelcem a Slavonicemi. Už nyní chystaná expozice vzbuzuje zájem občanů. „Modely jsem dříve také stavěl, takže bych se ze zvědavosti určitě přišel podívat. Máme doma plný obývací pokoj vojenských letadel, které dělal můj bratr,“ zavzpomínal Tomáš Pánek z Třeště.

Třešť nebude jediným městem na Jihlavsku, které se do projektu DY–THA rail zapojí. Také v deset kilometrů vzdálené Telči podali žádost o přidělení dotací na revitalizaci budovy depa, na výstavbu krytého stání pro stálou expozici historických vlaků na málo využívané koleji a dobudování zázemí nádraží.

„Jednáme se soukromým vlastníkem o parní lokomotivě s historickými vagony, která by v hlavní turistické sezóně jezdila po trati,“ vysvětlil tajemník svazu obcí na železnici Oldřich Zadražil.

Vystavované lokomotivy by se po určité době mohly obměňovat, stejně jako program v nich. „Představa je taková, že by ve vlacích probíhal kulturní program v podobě divadla, hudebních vystoupení, a možná by zde mohlo vzniknout také restauračního zařízení,“ dodal závěrem Zadražil. Obě města musí s dalšími plány počkat na to, jak dopadne přidělování dotací.