V hlavní roli nebyly ale pouze stylové sítě a další rybářské pomůcky, obnažené břehy čerstvě vypuštěných rybníků a lesklá těla čiperných kaprů. Ke slovu se dostaly tentokrát také grily, váhy a další kuchyňské pomůcky.

Výlovy Štěpnického rybníka v Telči, Žlabečného rybníka ve Strachoňovicích i rybníka Nadymáku v Urbanově provázely i rybí hody a prodej právě vylovených ryb.

Přestože jsou podzimní výlovy tradičně spojeny se zásobováním předvánočního trhu, v sobotu vylovení kapři se poetické středrovečerní večeře nedočkají.

V Urbanově se u rybníka sešla celá ves a málokdo přišel bez charakteristické igelitové tašky. „Kapry po výlovu prodáváme zájemcům, většinou místním lidem, kteří si každoroční podzimní výlov určitě oblíbili,“ povídal Pavel Špaček, urbanovský místostarosta a člen místního dobrovolného hasičského sboru, který se o rybník a výlov stará.

U malého urbanovského rybníka, který se v sobotu lovil podvacáté a nad nímž trůnil v koruně stromu poprvé za ty roky stylový vodník, byla velká sláva už od rána. „Manželky jsme vzali do kuchyně, k výlovu tady u nás patří i prodej kapřích řízků a dalších rybích dobrot,“ zdůvodňoval přítomnost charakteristické vůně v chatě u rybníka Pavel Špaček.

Jubilejní výlov nelákal jen místní. „Přijeli jsme z Hodic, tady v Urbanově jsme na výlovu poprvé,“ prozradil Jiří Mareš a dodal, že ho láká vidět zblízka výlov jihočeského Rožmberka.

Pomyslnou jedničkou mezi výlovy ve zdejším mikroregionu zůstává výlov Štěpnického rybníka, který leží hned za hradbami centra historické Telče. Přestože zde vylovených na sedmdesát pět metráků ryb sehranou partu rybářů zaměstná na pěkných pár hodin, ani odsud nezamíří kapři na vánoční trh. „Většina ryb skončí ve zdejších rybářských spolcích, některé putují zpátky do Štěpnického rybníka,“ přiblížil osud kaprů organizátor výlovu Štěpnického rybníka Jan Pokorný.

Také v Telči se část ryb prodá zájemcům, nemálo se jich během slavnostního výlovu na hrázi sní. „Spousta lidí, se zájezdy sem jezdí i celé autobusy, se ale přijde jen podívat. V sobotu odpoledne bylo už všechno prodané a snědené, přesto tady ještě přihlíželo dost lidí, když jsme balili,“ popisoval atmosféru na hrázi telčského městského rybníka. Jan Pokorný.