„Samičce se podařilo utéct z ostrova obehnaného vodou Pravděpodobně se lekla, když nějaká větší větev spadla poblíž lemuřího výběhu. V zoo totiž probíhá prořezávka stromů. Zvíře ve stresu vyskočilo ven a uteklo mimo zoo,“ přiblížila mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

Samičku, kterou ošetřovatelé a veterinář objevili na sídlišti na Březinkách, se podařilo odchytnout bez větších problémů. „Lemuřice byla uspána a spadla ošetřovateli takřka přímo do náruče. Z narkózy se probrala bez obtíží, po pár dnech v karanténě se vrátí na ostrov ke své rodině,“ doplnila mluvčí.

Lemuří samička se narodila v jihlavské zoo v dubnu letošního roku a protože se k ní podařilo získat nepříbuzného samce, brzy se stane součástí chovného páru.

Tyto páry jsou poměrně vzácné a každé mládě, které se nepříbuznému páru narodí, má velkou hodnotu pro celou evropskou populaci.

Příběh mladé lemuří cestovatelky však není jedinou zajímavostí, která se týká lemurů chovaných v jihlavské zoo. Na polovinu příštího roku tam totiž připravují oslavu třicátých narozenin lemuří babičky Iris. „Oslavy bychom mohli nasměrovat například ke Dni dětí,“ uvedla Kosová.

Naprostá rarita

Lemuři vari, mezi které patří i Iris, se přitom podle mluvčí dožívají asi dvou desítek let. „Téměř třicetiletá Iris je skutečnou raritou,“ řekla Kosová s tím, že takto vysokého věku se samička dožila díky vlastním dispozicím a dobré péči ošetřovatelů.

Iris je už nyní nejstarším lemurem vari červené formy v České republice a bezpochyby jedním z nejstarších v Evropě. Narodila v červnu 1982 v kalifornské zoologické zahradě v San Diegu a do Jihlavy přicestovala v roce 1997 z pražské zoologické zahrady. Iris dnes žije na ostrově vedle výběhu pro vodní ptactvo. Společnost jí dělá o šestnáct let mladší druh.