Ve srovnání se srpnem hledalo na konci uplynulého měsíce v kraji práci o 851 lidí méně a míra nezaměstnanosti klesla o čtyři desetiny procenta na hodnotu 8,1.

„Letos přišlo na úřady práce méně absolventů škol a znát je i zlepšování situace ve firmách. Projevil se i prudký nárůst počtu lidí, kteří odešli do předčasného důchodu,” řekl analytik jihlavského úřadu práce Pavel Literák s tím, že lidé reagovali na novelu zákona o důchodovém pojištění, která mění způsob výpočtu důchodů.

Nezaměstnanost se na Vysočině v září snížila po dvou měsících. V červenci se počty lidí bez práce zvýšily a v srpnu míra nezaměstnanosti stagnovala. Na konci letošního září byla situace na Vysočině lepší než ve stejné době před rokem. Míra nezaměstnanosti je teď nižší o půl procentního bodu a uchazečů o práci ubylo zhruba patnáct set. Sitauce je daná mnoha faktory, z nichž některé se nedají dobře odhadnout.

„V dalším období očekáváme spíš nárůst nezaměstnanosti zapříčiněný již tradičně ukončováním sezonních prací v zemědělství, lesnictví a v letní turistice,” řekl analytik jihlavského úřadu práce Pavel Literák.

V uplynulém měsíci klesla nezaměstnanost ve všech pěti okresech Vysočiny. Nejvíc si polepšilo Žďársko s poklesem o 0,6 procentního bodu na 8,7 procenta. Práci v tomto regionu hledá přes 5100 lidí. Na Havlíčkobrodsku byla na konci září nezaměstnanost nižší o 0,4 procentního bodu. Na Jihlavsku a na Pelhřimovsku nastal shodně pokles o 0,2 procentního bodu a na Třebíčsku o desetinu.

V období kolem prázdnin se na úřady práce pravidelně hlásí absolventi škol, kterým se nepodařilo najít zaměstnání. Letos jich ale bylo ve srovnání s minulými roky méně - na konci září jich mezi nezaměstnanými bylo kolem 2200.

Propouštěly Kostelecké uzeniny

V průběhu minulého měsíce se také o něco zlepšila nabídka volných pracovních míst. Na konci září jich úřad práce na Vysočině evidoval přes 1400. V kraji se ale také propouštělo. Masokombinát Kostelecké uzeniny ohlásil odchod 140 lidí ze svého kosteleckého závodu s tím, že přibližně sto míst vytvoří v jihočeském provozu v Plané nad Lužnicí, kam firma přesunula část výroby. Na Jihlavsku se už mezi nezaměstnané přihlásilo kolem pěti desítek lidí z masokombinátu. Z některých firem také odcházeli pracovníci se smlouvami na dobu určitou.

V celém Česku byla na konci září osmiprocentní míra nezaměstnanosti oproti srpnovým 8,2 procenta. Počty lidí bez práce se snížily v 64 okresech.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)