V posledních dvou týdnech se dveře v personálních agenturách a na úřadu práce v Jihlavě netrhnou. Na Vysokou školu polytechnickou nastoupilo po prázdninách více než tři tisíce studentů a značná část z nich si chce při studiu přivydělat nějakou tu korunu navíc. Počet brigádnických míst se ale poslední roky, kdy panuje hospodářský útlum, neustále snižuje a šance najít si dočasnou práci je mizivá.

„Poslední měsíc dostáváme na stůl každý týden tak dvacítku nových žádostí od vysokoškoláků. Po prázdninách se navíc znovu ozývají i ti, které už máme v evidenci z dřívějška,“ potvrdila Stanislava Prášková z jedné jihlavské personální agentury. Vyhovět všem, je podle ní nemožné, dlouhodobých pozic na několik hodin týdně je velmi málo.

„Pokud člověk nechce nárazově doplňovat zboží v některém z marketů, tak je šance získat brigádu na delší časový úsek mizivá. Multikino je plné, občas se objeví práce servírky,“ uvedla studentka Lucie Hrnčířová.

Nabízejí hlavně nárazovou práci

Mladí lidé se obracejí také na úřad práce, ani ten však pro ně nemá dobré zprávy. „Brigády jsou vyhledávané, ale jejich nabídka klesá. Letos nebylo v naší evidenci za Jihlavsko volné brigádnické místo ani o prázdninách. Studenty tedy odkazujeme na kontakty personálních agentur,“ popsal situaci mluvčí jihlavského úřadu práce Miloš Zauf.

Personální agentury mohou studentům nabídnout spíše nepravidelnou práci na jeden až dva dny týdně, většinou v odpoledních nebo nočních hodinách. „Tato práce se objevuje často ze dne na den, a lidé proto musí reagovat flexibilně. Výrobních společnosti, které tyto nárazové práce nabízí především, upřednostňují studenty, kteří už tam dříve na brigádě byli. Nemusí je znovu zapracovávat,“ dodala Stanislava Prášková.