Michal Svátek, student Střední zdravotnické školy Jihlava, si včera vyzkoušel, jak by to mohlo vypadat, kdyby v nemocnici začalo hořet. Požárníci ho včera evakuovali z plicního oddělení interního pavilonu jihlavské nemocnice. Vypukl tam totiž fiktivní požár.

„Ležel jsem v pokoji skoro na konci chodby. Přiběhl první hasič, který nám začal oznamovat, co se děje a že hoří. Protože jsme byli až na konci chodby, čekal v pokoji s námi na ostatní hasiče. Ti nám pak nasadili masky a evakuačním výtahem nás odvezli do bezpečí, do suterénu nemocnice,“ popsal včerejší cvičení hasičů Svátek.

Během evakuace strach neměl. Očekával také, že hasičům bude trvat delší dobu, než se k němu dostanou. „Kdybych nevěděl, že je to cvičení, asi bych se choval jinak. Požárníci u nás byli za chvíli. Než nás evakuovali, hasič si s námi povídal a ptal se nás, jestli jsme v pořádku,“ dodal student.

Fiktivní plameny se rukou neznámého žháře rozhořely na vyšetřovně. Požár jako první zpozorovala sestra pracující na oddělení a sama se pokusila požár hasit. Proti plamenům však neměla sebemenší šanci. „Kouř se pak začal postupně šířit po chodbě a ohrožoval pětadvacet pacientů ležících na oddělení. Hasiči provedli jejich evakuaci ze zakouřeného prostoru evakuačním výtahem s použitím vyváděcích masek,“ popsala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Jak se komunikuje s pacienty, ale také s požárníky přes kyslíkovou masku si vyzkoušela také vrchní sestra Hana Musilová. „Maska by mi ani tak nevadila, jako ta desetikilová bomba, kterou jsem měla na zádech. Ale když jste v takové situaci, kdy rozhodujete, co je důležité, nepřemýšlíte o tom, že je to těžké,“ popsala bezprostředně po cvičení Musilová. Podle ní sestra musí myslet na to, že prioritou je evakuovat pacienty, kteří jsou na tom nejhůře a jsou co nejblíže ohnisku požáru. „Člověk se musí chovat profesionálně a musí upozornit nemocné, že je nebezpečí požáru, ale že máme vše pod kontrolou a udělá se maximum pro jejich bezpečí,“ vyjádřila se sestra.

Podle velitele zásahu Zbyňka Rychlého byl cvičný zásah těžší v organizaci lidí. „Akce byla náročná na lidi v tom smyslu, že na evakuaci pětadvaceti pacientů bylo potřeba hodně hasičů. Bylo nás tu asi třicet. Do hodiny jsme však evakuaci zvládli,“ popsal zásah Rychlý.

Taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina se koná pravidelně. Cílem cvičení je především ověření funkčnosti komunikace mezi zasahujícími složkami integrovaného záchranného systému a prověření koordinace při zásahu.