Kuriózní útěk z policejní cely se podařil třiatřicetiletému drogovému dealerovi Petru Matoušovi z Telče. Využil selhání policistů, kteří ho letos 7. dubna převáželi od soudu, kde na něj byla uvalena vazba, zpátky do cely v budově Krajského policejního ředitelství v Jihlavě. Odtud měl být eskortován do vazební věznice v Brně. Stačilo málo a policisté neměli koho převážet.

Deník zjistil, že Petr Matouš se velmi snadno dostal ke klíčům od své cely. Policista, který ho zamkl, položil klíče na stolek vedle mříží a odešel. Když zůstal Matouš o samotě, protáhl ruku skrz mříže a klíče sebral. Pak si odemkl a oknem vylez na dvůr. Tam podlezl bezpečnostní závoru, kterou do budovy vjíždějí služební auta, a utekl na ulici Kpt. Jaroše. Na svobodě ale dlouho nepobyl. Asi po deseti minutách ho policisté na ulici našli.

„Nešlo o systémovou chybu, ale o jednotlivce. Všichni policisté byli znovu proškoleni,“ řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. O policistu, který nechal na stolku klíče, se ještě tentýž den začala zajímat policejní inspekce.

Postih jen od šéfa

„Prověřování jsme ukončili v polovině května. Nezjistili jsme, že by se policista dopustil trestného činu, proto jsme případ předali ke kázeňskému projednání nadřízenému,“ vysvětlila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Inspektoři totiž nezjistili, že by policista zapomněl klíče na stolku úmyslně a vědomě umožnil Matoušovi utéct. Podle informací Deníku šlo o mladého začínajícího policistu. „Byl kázeňsky potrestán,“ uvedla Dana Čírtková.

Jaký konkrétní trest dostal, odmítla mluvčí říci s odůvodněním, že ke kázeňskému řízení proti policistům nesdělují bližší informace.

Patra Matouše policisté obvinili z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Za to může dostat až pět let vězení. Podle informací Deníku se Matouš za útěk omluvil a označil ho za zkrat, k němuž ho svedla příležitost.

Jenže Matoušovi hrozí daleko větší trest. Ve vězení může skončit až na deset let za výrobu a prodej pervitinu. Za drogy byl pravomocně odsouzen už loni v říjnu. Dostal podmínku do dubna 2013. Podle policie ale prodával drogy dál až do dubnového zatčení.

I proto na něj soudce uvalil vazbu. Matouš má v rejstříku trestů už tři záznamy a je jedním ze čtyř desítek lidí, kteří byli letos obviněni z výroby, distribuce či prodeje drog na Jihlavsku. Čtrnáct z těchto lidí skončilo ve vazbě.