Jedním z nejlepších vysočinských měst, které nabízí výborné podmínky pro firmy a podnikatele, je Jihlava. Potvrdilo to druhé místo ve výzkumu Město pro byznys 2011.

Podle primátora Jaroslava Vymazala má Jihlava obrovský podnikatelský potenciál. Je to hlavně díky její výhodné poloze v rámci kraje i celé republiky. „Jihlavskému průmyslu se v současné době celkem daří. Ve stávající průmyslové zóně se budují nové haly a o Jihlavu mají investoři stále zájem. Mnoho firem chce také například mít v krajském městě své sídlo. V připravovaném územním plánu pak počítáme s tím, že v Jihlavě vzniknou další průmyslové zóny,“ přiblížil Jaroslav Vymazal s tím, že v Jihlavě se daří středně velkým a malým firmám, které zaměstnávají okolo tří stovek zaměstnanců.

„Jsem rád, že se v Jihlavě nově etablovala celá řada středních firem, ty totiž nemají takové problémy v době ekonomické krize, ustojí ji lépe než velcí zaměstnavatelé,“ přiblížil primátor.

Podle něj je také důležité to, jestli město nabízí firmám a jejím zaměstnancům dobré zázemí. „Ve městě musí být k dispozici kvalitní bydlení, školství a dopravní infrastruktura. Nesmí chybět ani možnost kulturního a sportovního vyžití,“ řekl Vymazal.

Jihlava se v nejbližší době stane i vědecko–technických centrem. Vznikají tu totiž nejrůznější odborná školicí a vzdělávací střediska.

„Jeden z největších projektů je vědecko–technický park se zaměřením na energetiku. Ve firmách, jako je Bosch, Motorpal a Automotive Lighting, mají nebo chtějí vytvořit výzkumná střediska, kde najdou uplatnění vysokoškoláci. Ti pak nebudou nuceni odcházet z Vysočiny do Brna nebo Prahy. Najdou uplatnění i tady,“ dodal Vymazal.

Výzkumu Město pro byznys se na Jihlavsku zúčastnila i Telč. Ve městě se dlouho potýkali s nedostatkem pracovních míst, situace se ale v poslední době stabilizovala. „Místo velkých podniků, které skončily, jsou nyní v Telči menší firmy, kterých je ale větší počet. Velmi dobře si vede Telčská strojírenská, ta nyní zaměstnává okolo sto padesáti lidí. Významným zaměstnavatelem je také zemědělské družstvo. Lidé však přesto musí za prací dojíždět, nejčastěji do Jihlavy a Kostelce. Některé firmy v Telči plánují další rozvoj. A to díky tomu, že získají dobré zakázky,“ informovala telčská místostarostka Hana Müllerová.