74 peněženek skončilo v kapsách zlodějů a u 54 případů není jasné, zda peněženku majitel ztratil, nebo mu byla ukradena.

K posledním dvěma případům došlo minulý pátek, kdy o doklady i peníze přišly hned obyvatelky Jihlavy. „Mladá žena procházela obchody v City Parku, měla uloženou peněženku v otevřené kabelce a zloděj této situace využil a ženu okradl o osobní doklady a finanční hotovost,“ uvádí k případu mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.

Policie proto dává několik rad, jak se těmto nepříjemným situacím vyhnout. „Je vhodné nosit peníze a doklady odděleně, znamená to sice určité nepohodlí, ale při krádeži peněženky nepřijdete i o doklady a platební karty, které v konečném důsledku znamenají daleko větší ztrátu a komplikace,“ radí Petr Krčál z jihlavské policie.

Bezpečné místo pro dámskou kabelku je pouze v blízkosti majitelky, nikdy by ji neměly nosit rozepnutou a peněženka by nikdy neměla být položena až na vrchu věcí. Kapsáři se často zaměřují i na zadní kapsy pánských kalhot, odkud lze peněženku lehce vytáhnout. Muži by je proto měli raději nosit například ve vnitřní kapse bundy, kam se zloděj nedostane.

Nevyplácí se ani nošení peněženku v batohu na zádech. „Mladík přišel díky kapsáři o téměř sedm tisíc korun, když procházel několik obchodů v centru. Batoh měl zavěšený na rameni a zloděje vůbec nezaznamenal. Není ani schopen určit místo, kde ke krádeži došlo,“ dodává Kroutilová.

Motoristé by si měli dávat pozor na zloděje, kteří kradou věci ze zaparkovaných aut. Policie letos eviduje 86 takovýchto případů. Zlodějům stačí pár vteřin k tomu, aby se do zamčeného auta dostali a ukradli odložené věci.

Mezi nejrizikovější místa, kde můžete být okradeni, nepatří jenom obchody, ale i kulturní a sportovní akce, trhy, hromadná doprava či rušné ulice a čekárny u lékařů. Kapsáři ovšem využijí své příležitosti kdekoli.

Lidé by měli být ostražitější, protože se blíží i čas předvánočních nákupů, kdy mají kromě obchodníků žně i kapsáři.