„Každý, kdo na podzim plánuje vysadit jakékoliv stromy, se může zúčastnit našeho happeningu v sázení stromů. Stačí, když dřeviny vysadí právě 28. října a dá nám o tom vědět. Může se jednat třeba o malý ovocný stromek na zahrádku i celou alej podél silnice. Každý vysazený strom se počítá pro rekord i zlepšení našeho životního prostředí,“ vysvětlila organizátorka rekordu Lenka Vodičková z pořadatelské Nadace Partnerství.

Zapojí se mimo jiné i do rekordu

Všechny nově vysazené stromy a zúčastnění lidé se pak sečtou a jejich výsledné množství bude pelhřimovskou Agenturou Dobrý den zaneseno do České databanky rekordů. Účastníci obdrží emailem čestný certifikát o uskutečnění rekordu. Do akce se již přihlásili i lidé z Vysočiny. Deset jeřábů chtějí například vysadit také krajští radní, a to podél silnice mezi obcemi Jeclov a Bradlo na Jihlavsku.

Krajové odrůdy třešní a jabloní, javory, jilmy, jasany a lípa přibudou zase v Počítkách na Žďársku díky aktivitě tamního Sdružení Krajina. To plánuje vysazení celkem šesti desítek stromů, přičemž se tohoto úkolu ujme kolem padesátky lidí. Všichni zájemci, kteří se chtějí ke hromadnému sázení stromů a také k rekordu přidat, se musejí zaregistrovat do 20. října na e–mailové adrese strom.zivota@nap.cz.

Do e–mailu s heslem REKORD je potřeba uvést kontaktní údaje, místo výsadby, plánovaný počet vysazených stromů i jejich druh, plus množství zapojených lidí. Sázet mohou jednotlivci, skupiny přátel, rodiny, občanská sdružení a spolky, školy, školky, neziskové organizace, města, vsi, farnosti, firmy, arboreta nebo třeba botanické zahrady.