Skromný dřevěný kříž s čísly 2010 a 11 včera nově přibyl u pávovského odpočívadla u dálnice D1 směrem na Brno. Stojí na místě, které je věnované památce obětem, kteří ať už svoji nebo vlastní vinou zemřeli na dálnici D1.

I přes smutné setkání to včerejší bylo oproti minulým alespoň o trochu optimističtější. Číslo jedenáct, které symbolizuje počet tragicky zesnulých v roce 2010, je totiž za poslední roky nejnižší.

„Myslím, že se začíná blýskat na lepší časy. Na přelomu století Evropská unie přijala strategii během deseti let snížit úmrtí při dopravních nehodách na evropských silnicích o polovinu. Mnoha státům se to povedlo, v České republice čísla nejsou tak radostná, ale i přes to se podařilo snížit počet úmrtí na silnicích z 1 400 na 800, což je také velice dobré a je třeba v tom pokračovat,“ vyjádřil se na pietním setkání náměstek jihlavského primátora Josef Kodet.

Bývalý svatojakubský farář Metoděj Kozubík na setkání poukázal na nově zavedený bodový systém, který podle něj přispívá k tomu, že na silnicích je méně mrtvých.

„Tolik kritizovaný bodový systém má svoje výsledky. Není to otázka pouze naší republiky, mají s tím dobré zkušenosti i v zahraničí. Každý člověk má zkrátka nadání na něco jiného a jsou jedinci, kteří opravdu nemají nadání na to, aby sedli za volant a jeli,“ myslí si farář. Obecně prospěšná společnost Památník D1, která vzpomínkovou akci pořádá a která si malý plácek na odpočívadle pronajímá za symbolickou korunu od Ředitelství silnic a dálnic České republiky, vznikla v lednu roku 2005. Poprvé se lidé u památníku sešli v listopadu 2006, od té doby se tak děje pravidelně každý rok. „Cíl máme pořád stejný, a to vzpomenout si a modlit se za duše zemřelých, kteří ze světa odešli neočekávaně a tragicky,“ přiblížila Karla Šišková, předsedkyně prospěšné společnosti.

Sdružení se také stává, že prostřednictvím internetových stránek, se jim ozývají lidé, jejichž blízcí právě na dálnici D1 zemřeli. Nikdo takový se však včerejšího setkání nezúčastnil.