Přes čtyřicet nových pracovních míst má vzniknout do tří let v jihlavské firmě Automotive Lighting. Společnost chce výrazně investovat do vývojového oddělení, a tím pokrýt veškerou vlastní výrobu světlometů. Dosud totiž značná část vývojových aktivit vychází z centrály v německém Reutlingenu. Od té se chce jihlavská firma odstřihnout a vystačit si pouze s vlastními zdroji.

„V průběhu dalších tří let musíme nabrat další vývojáře, abychom byli schopni pokrývat veškerou vlastní výrobu. To, co do budoucna vyrobíme, tady bude také vyvinuté,” uvedl finanční ředitel společnosti Automotive Lighting Martin Chromý.

Firma začala s náborem nových lidí loni na podzim a pokračovat bude ještě v příštím roce. Na rozvoj svých plánů navíc nyní získala pětasedmdesát milionů z investičního programu Potenciál, který zprostředkovala agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

V současné době pracuje ve vývojovém oddělení na sedmdesát zaměstnanců a jeho kapacita se rok od roku zvyšuje. S tím souvisí také nutné rozšiřování technického zázemí a zařízení pro vývoj LED svítidel. „Jde o nový typ světlometů, který se dosud sériově nevyrábí. Abychom byli světlo schopni vyvinout, potřebujeme především nabrat šikovné lidi a najít je, není úplně jednoduché,” připustil Chromý.

To potvrzuje také mluvčí jihlavského úřadu práce Miloš Zauf. Absolventi technických oborů se totiž na úřadu práce dlouho neohřejí. „Zastoupení absolventů technických oborů na Vysočině je nízké. Především vysokoškoláků je minimum. V samotné Jihlavě evidujeme pouze jednoho strojaře,” potvrdil Zauf.