Do areálu telčského zámku se zřejmě od příštího roku dostanou jen turisté se vstupenkou. Podle kastelána Bohumila Norka totiž uvažují o zpoplatnění vstupu na nádvoří a do zámecké zahrady.

„Vstupné do venkovního zámeckého areálu bychom mohli zavést v hlavních měsících turistické sezony, tedy v červenci a srpnu. Je to hlavně kvůli jednání některých cestovních kanceláří, které nás připravují o návštěvníky. Praxe je taková, že průvodci z cestovek klienty dovedou na nádvoří nebo do zahrady, kde jim podají informace o zámku, a turisté pak už na klasické zámecké prohlídky nechodí. A takto se tam vystřídá i pět výprav denně. Cestovky vlastně vydělávají na cizím majetku,” přiblížil Bohumil Norek.

Telčský zámek letos zaznamenal velký propad v návštěvnosti. Ta oproti loňskému roku poklesla o pětatřicet procent. Na zámku situaci ale nevidí tak tragicky.

„Jedním z důvodů úbytku turistů byly asi dopravní komplikace ve městě, způsobené uzavírkami několika ulic. Dalším důvodem je zkreslení výsledného počtu zákazníků kvůli zavedení systému výhodných sdružených vstupenek pro jednu či více prohlídkových tras. Loni také návštěvnost památky výrazně zvýšila úspěšná výstava Krysáci na zámku,” vysvětlila mluvčí telčského Národního památkového ústavu (NPÚ) Marie Jirková s tím, že letošní stav je srovnatelný s rokem 2009 a výnosy ze vstupného jsou oproti roku 2010 nižší jen o dvanáct procent. Telčský zámek, který letos od ledna do září navštívilo 60 945 turistů, je stále nejnavštěvovanější památkou ve správě NPÚ na Vysočině.

„Sezona byla taková, jaká byla. Lidé asi také hodně šetří. Přesto si nechci stěžovat, velký zájem jsme zaznamenali například o noční prohlídky. A proto plánujeme, že je oživíme. Máme také nápady na nové výstavy, kde si přijdou na své jak děti, tak dospělí. Je pravda, že obecně klesá zájem o výlety na památky, lidé vyhledávají spíše zážitkovou turistiku, třeba se rádi podívají na nějakou technickou zajímavost,” řekl Norek.

A právě tento trend se podle telčské místostarostky Hany Müllerové nyní projevuje i v Telči. „Lidé do Telče míří pořád, ale raději si vyjedou po okolí na kole nebo na koni, navštíví rozhlednu a podobně. Turisty se do Telče snažíme přitáhnout nejrůznějšími akcemi, které co nejvíce propagujeme. Máme také nový projekt přeshraniční spolupráce Města v rozletu,” řekla Müllerová.

To, že je telčská rozhledna mezi turisty stále oblíbená, potvrzuje i její stabilní návštěvnost. „Od roku 2000 se návštěvnost každý rok pohybuje kolem pěti tisíc lidí. Letos to bude dokonce přes pět tisíc lidí,” uvedl Vladimír Mazal z Klubu českých turistů Telč.