Jiří Kreps jel nedávno krátce před šestou hodinou ráno do práce na svém motocyklu. Nedojel.

U křižovatky na výpadovce na Pelhřimov v blízkosti benzinové čerpací stanice ONO mu totiž do cesty vběhla chodkyně.

„Pouštěl jsem kamion, pak jsem se rozjel na jedničku, na dvojku, najednou rána a nevím nic. Probral jsem se až v příkopu,“ popsal nepříjemnou nehodu Kreps.

Jedna z nejfrekventovanějších jihlavských křižovatek je nebezpečnější ještě víc, když mezi auty kličkují chodci. Chybí tady přechod.

„Nic vážného se naštěstí nestalo, ale je jediná klika, že jsem jel pomalu. Ta paní přecházela ve směru od Havaje k obchodu Coop. Prostě jsem ji neviděl. Je to tam hrozné, neosvětlené a přechod je až u hřbitova. Navíc jsem tam takhle přecházet viděl víc lidí,“ uvedl Kreps.

Magistrát má s problematickou křižovatkou určité plány už dlouho. Kdy se však nebezpečné místo dočká úprav, není zatím jasné.

„Od roku 2009 je zde aktivita soukromé společnosti, která směrem na Pelhřimov při Žižkově ulici hodlá vystavět rozsáhlý obchodní komplex. Podmíněnou investicí je, že nám firma vybuduje kruhový objezd právě mezi nechvalně proslulým místem Havaj a benzinkou firmy ONO,“ přiblížil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Projekt soukromé společnosti se však protahuje, firma doteď nezačala stavět. A tím pádem nemohla začít ani stavba kruhového objezdu. Pokud ale na výstavbu kruhového objezdu dojde, počítá se i s vybudováním ostrůvku tak, aby zde mohli chodci bezpečně přecházet. Do vybudování přechodu pro chodce se město nechce pustit hned, protože podle něj je už stávající situace na křižovatce neúnosná. „Situace je tam natolik nepřehledná, že kdybychom tu ještě začali budovat přechod, nevím, co by nám řidiči provedli,“ uvažuje nahlas mluvčí radnice.

Podle města je tak nejlepším dočasným řešením vyčkávat, až začne stavba obchodního komplexu a současně s ním také stavba nové křižovatky.

„Možná je to alibistické, ale v tuto chvíli je opravdu nejjednodušší nechat stav takový, jaký je, a spíše apelovat na řidiče a chodce, aby v tomto místě dbali na bezpečnost,“ uzavřel Tulis.