Peníze jsou potřeba také na nové služby. Krajská rada proto projednala uvolnění více než 3,6 milionu korun. „Rozděleny budou po schválení v zastupitelstvu,“ konstatoval radní Petr Krčál.

Na zajištění sociálních služeb už kraj v tomto roce vydal ze svého rozpočtu 85 milionů korun, původně plánoval o deset milionů nižší částku. Objem státních dotací pro Vysočinu se podle údajů kraje proti minulému roku snížil zhruba o 24 milionů korun. Do červených čísel se dva měsíce před koncem roku dostalo 15 poskytovatelů. Podle kraje hrozí to, že budou muset omezit rozsah své činnosti a propouštět pracovníky, někde je prý ohrožena existence služby.

Kvůli krácení státních dotací je teď podle radního nejvíce ohrožena oblast prorodinné politiky a protidrogové prevence, v některých oblastech Vysočiny podle něj hrozí krach i pečovatelské službě.

Chystaná mimořádná dotace kraje také pomůže se zajištěním nových nebo rozšířením stávajících sociálních služeb. Příspěvek potřebuje například nedávno vzniklé centrum sociálních služeb Lada v Lukavci na Pelhřimovsku, které se stará o lidi s mentálním postižením. Stejně je na tom podle radního i občanské sdružení Benediktus.

„Do své nabídky nově během roku zahrnulo službu sociálních terapeutických dílen, a už si bohužel nemohlo sáhnout na dotace ministerstva práce a sociálních věcí,” vysvětlil Krčál.

Z ministerstva letos podle údajů kraje plyne na sociální služby na Vysočině 329 milionů Kč, dalších více než 60 milionů zatím poskytovatelé čerpali z evropských fondů.