Drzost pojišťovacích agentů nezná meze. Jen dva dny po narození dítěte jsou schopni přijít k domovním dveřím a zazvonit s nabídkou produktů pro novorozeného syna či dceru. Dotyční lidé si navíc nejsou vůbec vědomi toho, že by na sebe nechávali nějaké pojišťovně kontakt. Taková situace před čtrnácti dny šokovala také novopečeného tatínka z Jihlavy, který si přál zůstat v anonymitě.

„Sotva jsme přijeli z porodnice, tak se u nás zastavil pán. Nebyl se schopný ani pořádně představit, ale hned se ptal, zda jsem to já, komu se tehdy a tehdy narodil synek,” zavzpomínal na podivné setkání tatínek z Jihlavy. Tomu od té doby vrtá hlavou, odkud mohl člověk nabízející pojištění vzít podrobné údaje o tom, kde bydlí. „Neměl ani vizitku, proto jsem ho slušně vykázal z domu. Stačil mi říct, že mi nabízí cílené pojištění pro mého několikadenního syna,” přiblížil otec, který považuje celou situaci za citlivou a o svého syna má strach.

Podle něj musel pojišťovací agent získat informace z veřejných zdrojů. „Myslím, že ten člověk je na volné noze a je napojený na porodnici nebo na matriku. Ještě v noci po porodu jsme od sester dostali letáky pojišťoven, což mi přišlo v tuto pozdní hodinu divné,” spekuloval dotčený otec.

Takové nařčení rezolutně odmítá jihlavská nemocnice. „To je naprosto nemožné. Jde o nepodložené nařčení, které poškozuje naši nemocnici. Dárkové balíčky, mezi nimiž je i taška od Kooperativy, předáváme rodičkám během dne, a nikoli v noci, až je rodička odpočatá, a to zcela zdarma a  nezávazně. Pokud o setkání s pojišťovacím agentem nemá zájem, makléř se o rodičce a  dítěti nic nedozví,” vysvětlila mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Pysková.

Podle tiskového mluvčího pojišťovny Kooperativa Milana Káni jsou praktiky, které popisuje otec z Jihlavy, vyloučené. Připouští ale, že může jít v ojedinělém případě o selhání jednotlivce. „Maminkám, které v porodnici souhlasí, že se jim můžeme ozvat, voláme většinou tak po měsíci. Až opadne ta prvotní hektická situace. A i poté je schůzka nezávazná,” uvedl tiskový mluvčí Kooperativy.

Informace o údajích o miminkách se mohou dostat k pojišťovnám z nejrůznějších zdrojů. Pojišťovacího agenta už dnes může dělat každý, kdo má maturitu a složí zkoušky u České národní banky. „Dnes je trh s pojišťovacími agenty tak zasycený, že si někteří shánějí klienty nejrůznějšími cestami, které nejsou vždy těmi čistými,” připustil nezávislý pojistný makléř Martin Dočekal. Tito lidé se potom podílejí na negativním renomé pojišťovacích služeb.

Otec novorozeného syna z Jihlavy není jediným. „Setkal jsem se s několika podobnými případy, takže jsem čekal, že se někdo takový u našich dveří objeví,” dodal tatínek, který zatím neplánuje, že by podal stížnost Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOU).

Podle Listiny základních práv a svobod by mohlo jít o porušování práva nedotknutelnosti osoby a jejího soukromí. „V případě, že mají rodiče podezření, že někdo svévolně nakládá s jejich osobními údaji, tak mohou podat stížnost, kterou řádně prošetříme,” dodala tisková mluvčí ÚOOU Hana Štěpánková. Pokud by bylo prokázáno neoprávněné nakládání s osobními údaji, hrozí, podle informací policie, pachateli trest odnětí svobody až na tři roky. „Jestliže rodiče nikde nic nepodepisovali a nikde o sobě neukládali údaje, je nepřípustné, aby se jim kdokoli ozýval a obtěžoval je takto,” uzavřela Štěpánková.