Před třemi lety poprvé zazněla myšlenka vrátit kopii sochy prvního československého prezidenta na místo před gymnázium v ulici Jana Masaryka. Včera ji sochař Robert Musil společně s kolegy před gymnázium opravdu postavil. Jen o pár desítek metrů dále v parku vedle kina Dukla. Socha Tomáše Garrigue Masaryka (T. G. M.) stála před gymnáziem od roku 1948, vydržela tam ovšem jen třináct let. Před padesáti lety ji komunisté odstranili.

„Teorií o tom, kam zmizel originál, je několik. Nejpravděpodobněji se však jeví varianta, že ji rozbili a hodili do lomu na Čeřínku,“ uvedla včera při instalaci sochy Marie Bohuňovská ze Spolku pro navrácení sochy T. G. M. do Jihlavy.

Dva roky se na realizaci záměru vrátit sochu do krajského města intenzivně pracovalo. Za tu dobu se na práci na soše vystřídali tři sochaři. „První sochař Roman Richtermoc bohužel zemřel krátce poté, co oslavil šedesáté narozeniny a práci na soše tedy přebral jeho syn Dominik. Ani on sochu nemohl dokončit, protože měl v létě autonehodu, která mu v tom zabránila,“ vysvětlila nešťastné události kolem sochařské práce Bohuňovská. Sochařské práce v posledních dvou měsících dodělával ostroměřický umělec Robert Musil.

„Na práci jsem měl zhruba měsíc a půl. Nejtěžší bylo, seznámit se se všemi okolnostmi a náležitostmi,“ řekl sochař Musil.

Předtím, než socha dosedla na místo, položil na sokl několik olověných destiček a jednu korunu. „Olova používáme, aby socha dobře dosedla a držela. Korunu dáváme my sochaři ze zvyku. Když se potom nějaká socha oddělává, tak je dost často na podestě najdeme,“ přiblížil rituál sochařů Musil.

Marie Bohuňovská do schránky umístěné pod sochou navíc přidala také kovové pouzdro s poselstvím pro budoucnost. V ní jsou informace o tom, proč tato socha vznikla, kdo na ní přispěl a nechybí ani artefakty dnešní doby. „Dali jsme tam pexeso, program Horáckého divadla, jídelní lístek, lístek od zubaře a reklamní letáky. Aby v budoucnosti věděli, jak jsme žili,“ vyjmenovala Bohuňovská.

Socha vznikla díky darům občanů a spolků ve veřejné sbírce a s podporou jihlavského magistrátu. Dofinancovat chybí zhruba sto tisíc. Lidé mohou až do konce letošního roku posílat peníze na účet sbírky.