Jeden mrtvý a jeden těžce zraněný. To je strohý výčet tragické události, která se stala v pondělí v podvečer v kolejišti poblíž železničního přejezdu u pelhřimovského Agrostroje.

„Osobní vlak jedoucí z Horní Cerekve směrem na Tábor tam srazil dva chodce,” informovala pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková. Přitom výstražná signalizace fungovala přesně tak, jak měla. Jeden z mužů zemřel na místě, druhý byl ve velmi vážném stavu transportován do nemocnice. Oba muži byli cizí národnosti.

„Při srážce utrpěl třiapadesátiletý Bulhar zranění neslučitelná se životem. O osm let mladší Slovák byl s těžkým zraněním převezen do pelhřimovské nemocnice,” uvedla Kotková. Ta zároveň dodala, že přeživší muž byl v notně podroušeném stavu. „Orientačním odběrem krve jsme u zraněného Slováka zjistili téměř dvě a půl promile alkoholu v krvi. U zemřelého Bulhara počkáme na pitvu, která nám prozradí více,” podotkla mluvčí.

Trať byla zavřena

Neštěstí podle ní způsobila zřejmě nepozornost způsobená vlivem alkoholu. Na přejezdu byly stažené závory, svítila výstražná světla, fungovala i zvuková signalizace. Podle očitého svědka přebíhali oba muži kolejiště těsně před projíždějícím vlakem. „Nečekaně vyběhli z roští, vlak začal prudce brzdit, no, a bylo to,” popsal nešťastnou událost náhodný svědek, který si nepřál být jmenován. Trať mezi Pelhřimovem a Táborem byla po nehodě uzavřena. Opět začala plně fungovat po pondělní dvacáté hodině.

Drážní inspekce již v prvním čtvrtletí roku 2007 připravila kvůli podobným tragickým nehodám osvětovou kampaň, ta byla zaměřena mimo jiné také na děti. „Důvodem je skutečnost, že si ani děti často neuvědomují rizika spojená s provozem na železnici,” řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Děti se z osvětové kampaně například dozvědí, jak se mají chovat ve stanici, ve vlaku, na železničních přejezdech i na trati. „Připomínáme jim, že jsou-li ve stanici podchody, nikdy nemají chodit přes koleje a nastupovat ani vystupovat z jedoucího vlaku,” doplnil Drápal. Ten zároveň poukázal na to, že kampaň je možné zdarma stáhnout na webu Drážní inspekce.