Do rekonstrukce městské kanalizace za půl miliardy korun se Jihlava pustí jinak, než původně zamýšlela. Definitivně je tak pohřben projekt připravovaný svazkem obcí Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK).

Jihlavští zastupitelé včera schválili záměr, že se krajské město pustí do prací samo. Optimistická varianta říká, že by díky předcházejícím průtahům dokonce mohlo na rekonstrukci významně ušetřit. Druhá krajní varianta je taková, že se Jihlava k dotaci v řádu stamilionů naopak nedostane, a bude modernizovat kanalizace postupně jako čtrnáct dílčích staveb.

Jasno bude přibližně za rok. „Státní fond životního prostředí by měl otevřít novou výzvu, kde by bylo žadatelem a příjemcem dotace a investorem statutární město Jihlava, v březnu či dubnu příštího roku,“ poukázal na jeden z klíčových termínů náměstek primátora Jihlavy Petr Pospíchal.

Pokud se nový plán, o němž už předběžně jednali zástupci Jihlavy na Ministerstvu životního prostředí i na Státním fondu životního prostředí, podaří, mohla by se Jihlava podílet na financování nákladů pouze deseti procenty ze všech nákladů. „Podíl města by tak mohl nakonec být mezi čtyřiceti a padesáti miliony korun,“ uvedl Jiří Benáček, vedoucí odboru správy realit na jihlavském magistrátu. Přesto se Jihlava zavázala, že pro případné spolufinacování projektu bude disponovat až 205 miliony korun, které měla připravené pro projekt minulý.

Předešlý projekt, který připravoval SVAK a kde dotaci schvalovalo Ministerstvo pro místní rozvoj, ztroskotal na průtazích způsobených odvoláním vyřazeného účastníka výběrového řízení k antimonopolnímu úřadu. Po firmě Chemkostav kontrovala s námitkami na výběrové řízení i druhá z firem, které se půlmiliardového tendru na rekonstrukci jihlavských kanalizací zúčastnila, a sice společnost Syner VHS. Spor se vlekl od dubna 2009 a zaměstnával Úřad na ochranu hospodářské soutěže i brněnský krajský soud.

Jihlavská opozice obvinila včera ze zmaření původního projektu radnici. „Výsledkem postupu vedení města je promrhaná dotace a zmařené výběrové řízení, “ hřímal ze své opoziční lavice komunista Ladislav Zadražil.

Podle náměstka primátora Pospíchala má ale nově zvolená cesta šanci na úspěch, zvlášť když bude nová žádost o dotaci a příští výběrové řízení kvalitně připraveno.