Jihlavští zastupitelé na svém posledním zasedání podpořili projekt rekonstrukce povrchu jihlavského fotbalového hřiště s umělým povrchem, pokud se podaří získat požadovanou dotaci, dosluhující „umělku“ čeká poslední zimní přípravné období.

Občanské sdružení FKM Jihlava (fotbalový klub mládeže) bude na rekonstrukci žádat Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy o dotaci 9,8 milionu korun. Pokud sdružení dotaci získá, Jihlava přidá z rozpočtu města dalších zhruba 2,9 milionu korun. „Rekonstrukci už tři roky odkládáme, přitom hřiště je extrémně vytěžováno a modernizaci potřebuje,“ zdůvodnil zastupitelům žádost o podporu rekonstrukce jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

Podle Zdeňka Tulise z občanského sdružení FKM Jihlava se díky předpokládanému způsobu modernizace podmínky pro rozvoj fotbalu v Jihlavě dále zlepší. „Povrch, který chceme na fotbalovém hřišti na Stoupách mít, je nejmodernější, jaký je v současnosti k dispozici. Umožní nejen kvalitní zimní přípravu, ale bude splňovat nároky na soutěžní utkání v rámci Fotbalové asociace České republiky i evropské asociace UEFA,“ připomenul Tulis.

Podle stávajícího harmonogramu by měla současná umělá tráva posloužit jihlavským fotbalistům ještě přes nadcházející zimu a pak ještě do poloviny příštího roku. Od června 2012 si vezme hřiště do parády na pět měsíců odborná stavební firma, v listopadu příštího roku nový povrch poprvé okusí fotbalisté.

Nová tráva bude daleko víc podobná té přírodní. Přibude také speciální zavlažování, lepší oplocení a kvalitnější umělé osvětlení.

Dosluhující „umělka“, označovaná jako umělý travnatý povrch třetí generace, byla slavnostně předána do užívání jako první fotbalový umělý povrch na Vysočině před bezmála osmi lety. Hřiště za 16 milionů zažilo premiérový symbolický výkop 19. listopadu 2003. „Dneska je tento umělý travnatý povrch už nevyhovující, ale za těch uplynulých osm let naplnil naše očekávání vrchovatě,“ zavzpomínal na minulých osm let Zdeněk Tulis.

Jihlavská umělá tráva na Stoupách sloužila nejen profesionálním a poloprofesionálním fotbalistům k zimní přípravě, ale hostila i přípravné zimní turnaje. Dneska by se bez hřiště neobešli nejmenší fotbalisté, ale také početná obec nadšenců, kteří se v Jihlavě věnují malé kopané.