Jihlavští policisté ukončili vyšetřování sebevraždy bývalého policisty Jana Navrátila. Ten se 25. července zastřelil legálně drženou pistolí ve svém bytě v Brtnické ulici v Jihlavě. Stalo se to ve chvíli, kdy se do jeho bytu chystala vtrhnout policejní zásahová jednotka.

Navrátil se ten den dostal do prudké hádky se svou bývalou přítelkyní Jitkou Č., kterou ohrožoval zbraní. „Případ jsme vyšetřovali jako trestný čin vydírání se zbraní. Věc jsme po objasnění okolností odložili, protože podezřelý spáchal sebevraždu,“ sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Deníku se podařilo zjistit okolnosti, za jakých k tragédii došlo. Bývalá přítelkyně chodila za Navrátilem skoro každý den, a to i přesto, že se rozešli. Měla totiž o bývalého partnera strach, protože měl zdravotní problémy. Jenže Navrátil osudný den ztropil žárlivou scénu. Jitku Č. podezříval z toho, že má někoho jiného. Ta se mu opakovaně snažila vysvětlit, že nikoho nemá. Navrátil na ní stále naléhal a tak mu Jitka Č. nakonec řekla, že tedy někoho má, i když to nemyslela vážně a chtěla odejít z bytu.

Jenomže Navrátil ji zatáhl z chodbičky zpátky do pokoje a v ruce měl zbraň. Došlo k další hádce. Navrátil pak v afektu vystřelil. Kulka se zaryla do stropu na chodbičce. Jitka Č. dostala strach a z bytu se jí nakonec podařilo utéct. Navrátil za ní vyběhl na ulici i se zbraní v ruce. Všimli si toho sousedé na balkonech. V tu chvíli si Navrátil uvědomil, co udělal a vrátil se do bytu. Mezi tím už k bytu mířila policejní zásahová jednotka. Když chtěli vyrazit dveře, uslyšeli policisté výstřel. Jan Navrátil se v tu chvíli zastřelil. Bývalí kolegové ho po chvíli našli s prostřelenou hlavou.

„Jsem přesvědčený, že se nechtěl vydat policistům, protože si uvědomil, jaké problémy a ostudu by z toho incidentu měl. Proto se zastřelil,“ zmínil jihlavský státní zástupce Arif Salichov, pro kterého Jan Navrátil pracoval jako asistent. „Měl osobní, zdravotní i pracovní problémy. Podle mne trpěl depresemi a to byly hlavní důvody, proč to udělal,“ svěřil se bratr Petr Navrátil.

Arif Salichov se navíc s Navrátilem dohodl, že na státním zastupitelství skončí ke konci letošního září. Důvod? „Pan Navrátil už nemohl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu pořádně pracovat. Měl stále se zhoršující problémy se sluchem. Trpěl občasnými závratěmi. V práci ho to v poslední době hodně limitovalo,“ vysvětlil Salichov.