Marek Hovorka, zastupitel za TOP 09 a duše letos patnáctiletého mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, nezapřel při výměně názorů kreativní duši. „Asi by bylo dobré vyhradit pro sprejery místo, kde by mohli dělat své graffiti,“ snažil se být alespoň částečně konstruktivní Hovorka. I z jeho slov bylo ovšem patrné, že současnému stavu, kdy město ve spolupráci s městskou policií zaznamenává nové a nové vesměs nežádoucí čmáranice a sčítá škody, které jdou každoročně do statisíců, vůbec nefandí.

Většina zastupitelů vidí přetrvávají řádění sprejerů jako problém, spočívající spíš v nepochopitelném poškozování cizího majetku. Za pravdu jim dávají i zkušenosti, kdy majitelé domů a strážníci městské policie objevují nové přírůstky po rozednění. „V devětadevadesáti procentech případů jde o poškozování majetku. Vyčleněná plocha pro sprejery tady kdysi v Mostecké ulici byla, ale problém to řešit nepomohlo,“ připomínala Božena Kremláčková (KSČM).

Lékař Zdeněk Faltus z ODS potvrdil, že sprejerství není tématem pro stranické vymezování na známém pravolevém spektru. „Sprejeři jsou psychopati, a ne umělci,“ zdůraznil.

Zastupitelé nakonec schválili žádosti na odstranění nápisů a posledním žadatelům pošlou v součtu sedmdesát tisíc korun.