Nepřehledná situace a vášnivá diskuse kolem záměru zrušit do konce roku 2013 kojenecké ústavy vyvrcholila na Vysočině podáním trestního oznámení na mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Viktorii Plívovou. Pod toto ministerstvo mají podle návrhu kojenecké ústavy od příštího roku spadat.

Liboru Jouklovi, adoptivnímu otci pětiletého chlapce z kojeneckého ústavu, se nelíbí způsob, jakým mluvčí nálepkuje děti, které kdy prošly nějakým výchovným zařízením.

Mluvčí se v nedávné reportáži České televize vyjádřila k chystaným změnám v péči o kojence ve smyslu, že děti, které stráví nějakou dobu v takovém zařízení jsou takovým pobytem postiženy.

„Jako otec, který má dítě z kojeneckého ústavu, nemohu s vyjádřením souhlasit. Její výrok poškozuje nejen práci zaměstnanců kojeneckého ústavu, ale zejména děti samotné,” odůvodnil své kroky proti Plívové Libor Joukl, náměstek hejtmana Kraje Vysočina.

Joukl trestní oznámení podal na policii a zároveň i na státní zastupitelství. Po Plívové chce, aby výrok uvedla na pravou míru.

Plívová si podle všeho za svým vyjádřením stojí a je připravena svá tvrzení doložit. „Vyjadřovala jsem se ústy organizace a z titulu tiskové mluvčí, stojím si za svým vyjádřením a mohu ho doložit celou řadou analýz a studií, které se touto problematikou zabývají. Konkrétní trestní oznámení jsem dosud neviděla, takže více k tomu nemám co říci,“ okomentovala krok Joukla Viktorie Plívová.

Lze věřit studiím?

Podle zástupců devíti dětských domovů a dvou kojeneckých ústavů na Vysočině je otázka, zda studie, se kterou vyšlo ministerstvo na světlo, odpovídá skutečnosti. „Vstupní hodnoty dětí z kojeneckého ústavu s dětmi z běžných rodin se nedají porovnávat. Dochází pak ke značnému zkreslování dat,” okomentovala výzkumy ředitelka jihlavského dětského centra Ivana Ryglová.

Podle plánů Ministerstva práce a sociálních věcí má v České republice místo kojeneckých ústavů fungovat profesionální pěstounská péče. Odborníci ze zařízení náhradní péče se ale obávají, že mezistupeň mezi biologickou a náhradní rodinou bude chybět a změna povede k tomu, že bude na ulicích zůstávat čím dál více dětí.