Pouťový vlak z Jihlavy do Polné příští rok pojede. Alespoň podle nového jízdního řádu, platného od 11. prosince. V aktuálním jízdním řádu je navíc uveden i spoj, který má do Polné přivézt cestující na městské slavnosti, které se uskuteční 25. a 26. srpna.

V jízdním řadu je také uvedeno, že v obou případech bezpečnost cestujících musí zajistit zaměstnanci dopravce, kterým je v tomto případě Klub železničních cestovatelů (KŽC). Zhruba tříkilometrový úsek na trati mezi Polnou a Dobronínem je totiž podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) už dva roky nesjízdný kvůli stavu kolejiště.

„Na termíny 25. a 26 srpna a 8. a 9. září jsme podle objednávky města Polná zajistili vlakové spoje z Jihlavy do Polné u Správy železniční dopravní cesty. Jestli vlaky pojedou, to zatím není zcela jisté,“ přiblížil předseda KŽC Bohumil Augusta.

Na trati se totiž měl vlak objevit i poslední říjnový víkend. Nostalgickou jízdu nakonec nepovolila SŽDC. „Vlastník nám na poslední chvíli znemožnil na trať vyjet, jeho postup se nám nelíbí, proto jsme začali jednat. Vlastník řádně nevykonává své povinnosti a v rozporu se zákonem o drahách zavedl účelovou výluku, která nebyla projednána na Drážním úřadu. Proto Drážní úřad v uvedené záležitosti zahájil správní řízení. Pokud nebude prokázán zájem dopravce, že existuje na této trati přepravní potřeba, může tam být zastaven provoz,“ doplnil Augusta.

Ve hře je stále také oprava kolejiště. Podle mluvčího Pavla Hally však nebude mít SŽDC zřejmě zájem realizovat nákladnou opravu dvoukilometrového úseku mezi městem a agrochemickým podnikem, který má být pro železniční dopravu využit v příštím roce pouze dvakrát. „Bylo by to neefektivní vynakládání státem svěřených prostředků. To, jestli vlaky příští rok vyjedou, se odvíjí od sjízdnosti tratě a od dalšího postupu Drážního úřadu,“ řekl Pavel Halla.

Myšlenky, že do Polné budou v budoucnu jezdit vlaky, se nevzdává starosta Jindřich Skočdopole. „Je sice hezké, že spoje jsou uvedeny v jízdním řádu, to ale nic neřeší. Na tom je vidět, že ti, kteří jízdní řády vytváří, nemají informace o technickém stavu této trati, na kterém se za dva roky nic nezměnilo. Ekonomická situace ve státu je složitá, ale byl bych rád, kdyby se koleje podařilo opravit a trať zachránit. Proto také za město nyní jedná pan Augusta,“ uvedl Skočdopole.