Polenští zastupitelé už vyřešili dlouhodobý problém s nedostatečnou kapacitou tamní mateřské školy. Nových padesát míst totiž vznikne rozšířením stávající mateřinky ve Varhánkově ulici.

Podle polenského starosty Jindřicha Skočdopoleho se s rekonstrukcí školky začne na jaře. Hotová by měla být do začátku příštího školního roku. „Rozhodli jsme se pro přístavbu a nástavbu zařízení ve Varhánkově ulici. Ve školce se budou rekonstruovat nevyužívané prostory, které sloužily jako byt. Výhodou této mateřinky je to, že je tam i vývařovna. Rozšíření stávající školky bylo nutné. S nedostatečnou kapacitou bychom se totiž potýkali i v dalších letech,“ vysvětlil polenský starosta.

V mateřince je zatím stovka dětí

Provoz školky, kterou nyní navštěvuje sto dětí, plánované stavební úpravy nijak neomezí. Rekonstrukce potrvá přibližně pět měsíců.

„Doufáme, že se vše stihne udělat do začátku nového školního roku. Kapacita sto padesáti míst, která tam pak budou, se totiž v září bez problému naplní,“ popsal Skočdopole.

Zastupitelstvo na rekonstrukci školky schválilo finanční úvěr. Podle polenského starosty se bude pohybovat v rozmezí jedenácti až čtrnácti milionů. „Zadlužení nebude pro město se sedmdesátimilionovým rozpočtem nijak hrozné. Je to spočítané tak, abychom ho byli schopni splácet. A navíc, rozšíření mateřské školy se bude hodit i v budoucnu, kdy už třeba nebude vyhovovat stará budova školky na ulici Podhora,“připomněl polenský starosta.

Do konce letošního roku bude zpracována projektová dokumentace. Během ledna a února chce město vyřídit potřebná povolení. „V únoru nebo v březnu vypíšeme výběrové řízení na dodavatele stavby,“ doplnil Skočdopole.

Nedostatek míst řeší i jiné obce

V Polné funguje mateřinka na třech místech, v ulicích Varhánkova, Tyršova a Podhora. V současnosti ji navštěvuje dvě stě šest dětí.

S nedostatkem volných míst ve školkách se nyní potýkají i další obce na Jihlavsku. Nedávno tak proto musely rekonstrukcí projít například školy v Kamenici a v Barvířské ulici v Třešti.

ZUZANA MUSILOVÁ