Titul pojednávající o záchraně stovek dětí z válečného Československa do Jihlavy přiváží předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, na jejíž podnět Ministerstvo školství doporučilo tento dokument zařadit do výuky.

Několik projekcí uvede osobně Miroslava Němcová. Na dopolední školní představení navazují další odpolední představení pro širokou veřejnost.

„Příběh Nicholase Wintona, který z válečného Československa odvezl a zachránil 669 dětí, silně promlouvá i k dnešním generacím. Myslím si, že po zhlédnutí tohoto filmu si nejen mladí lidé velmi jasně uvědomí, co to znamená rasismus, holocaust, nacismus,“ vysvětluje svůj vztah k filmu Miroslava Němcová a dodává: „Čin sira Wintona by měl motivovat k tomu, aby se lidé nejen aktivně zajímali o problematiku xenofobie či antisemitismu, ale aby si více všímali svého okolí, přemýšleli o dobrovolnictví a zapojili se do různých charitativních aktivit.“

Předsedkyně Miroslava Němcová chce osobně zahájit pondělí a úterní promítání pro školy a také pondělní večerní promítání pro veřejnost. „Neznalost vede k neštěstí, naděje je především v mladých lidech, kteří musí vědět, co se za války dělo a co se nesmí nikdy opakovat. Před tématy holocaustu či rasismu nelze uhýbat pohledem,“ podporuje myšlenku promítání primátor Jaroslav Vymazal, který uvede hned první pondělní promítání pro školy.

Společně pak předsedkyně Miroslava Němcová a primátor Jaroslav Vymazal zvou na benefiční projekci filmu Nickyho rodina v Jihlavě v kině Dukla, který se uskuteční dnes v 17. 30 hodin. Vstup je zdarma. Návštěvníci kina tam mohou přispět do veřejné sbírky na podporu sociálního projektu Charitní ošetřovatelské služby.