Chronické sezonní deprese se projevují skleslou náladou a podrážděností. Na podzimní chmury má veliký vliv také změna času.

Podle jihlavské psycholožky Miluše Müllerové je nejlepším lékem na podzimní chmury světlo. „Jsou lidé, kteří chodí do práce za tmy a za tmy se také vracejí domů. Bohužel u českého člověka panuje sklon k tomu, že chodíme bytem a neustále za sebou zhasínáme. Přitom sezonní deprese se léčí především světlem,“ vyjádřila se jihlavská psycholožka.

Když je tma, jsou podle ní lidé v cizích zemích zvyklí rozsvítit celý dům. „Možná je to v Česku dané i financemi, ale pacientům radím, aby si ráno i večer rozsvítili a nechodili po bytě po tmě, světlo na člověka působí velmi příznivě,“ dodala Müllerová.

Dalším lékem proti podzimním depresím je také aktivita. Největším nebezpečím je zavírat se doma. „Sluníčko nás v létě přece jenom láká ven, v tomto počasí se ven nechce a člověk se pořád někam uzavírá. Když však cítí, že na něj jdou chmury, je dobré, když vyhledá společnost a aktivitu. Nejdůležitější je depresím nepodléhat,“ radí psycholožka Müllerová.

Mezi hlavní příznaky sezonní deprese patří nepříjemný pocit smutku, úzkosti a strachu.