Ve městě totiž vzniká metropolitní optická síť, kterou do konce roku zprovozní soukromý nájemce.

„O optické síti ve městě uvažujeme už dobře šest sedm let, a od té doby také při všech investicích dáváme do země chráničky na optická vlákna,” přiblížil vznik záměru třešťský starosta Vladislav Hynk. Původně chtělo město zrealizovat síť z dotací Evropské unie samo, ale nakonec nebylo možné o grant zažádat. Z toho důvodu město vybralo soukromého nájemce, kterému distribuční síť na optická vlákna v zemi bude pronajímat.

„V prvním kroku dochází k propojení budov města, městského úřadu, informačního centra, základní školy, technických služeb, kulturního domu, knihovny a domu dětí a mládeže,” vyjmenoval starosta Hynk. Tyto instituce budou zároveň připojené na páteřní optickou datovou síť Kraje Vysočina.

„Napojení jednotlivých institucí ve městě probíhá postupně, v tyto dny napojujeme poslední,” potvrdil vedoucí územního odboru a stavebního řádu Kraje Vysočina Jan Strejček. Připojení na krajskou optickou síť zajistí městu rychlejší internet a snažší sdílení dat mezi jednotlivými odbory města a kraje. Kromě města budou na síť připojeni ještě také hasiči, policie a místní učiliště.

„Třešti poskytneme téměř neomezené připojení k internetu, připojení do sítí jednotlivých ministerstev a služeb Kraje Vysočina. Místní operátor pak bude mít možnost skrz metropolitní síť poskytovat občanům vysokorychlostní internet a například kabelové televize,” dodal vedoucí odboru Strejček.

Starosta Hynk vidí v optické síti jako velkou devizu právě možnost dovést televizní signál do domácností jako alternativu k set top boxům. „Bude záležet na místním operátorovi sítě, jaké služby občanům dokáže nabídnout,” uzavřel téma metropolitní optické sítě Hynk.

Prioritou města je v první řadě propojit úřední síť a v druhém kroku zlepšit komunikace s občany. Do budoucna může síť přinést využití i při kamerovém systému, který by sledoval dění například v centru města.