Ke každé zdravotní potíži dokáže Ludmila Horáková najít vhodný čaj. Na seznamu jich má kolem sto dvaceti.

„Vždycky, když se objeví nějaký problém, tak hledám vhodné bylinky, které různě zkombinuji. Každý člověk je individuum a podle toho také potřebuje i specifickou kombinaci bylinek,” vysvětlila oceněná bylinkářka Ludmila Horáková.

Ta všechny čaje sestavuje podle vlastních receptur a nebo podle starých osvědčených receptur, které si různě dohledává a pátrá po nich. Od každého druhu čaje vyrábí jen několik kusů.

K poradenství v alternativní medicíně a bylinkovým čajům se dostala před dvaceti lety, v době, kdy sama procházela složitým obdobím. „Začala jsem hledat příčiny svých zdravotních problémů, když klasická léčba nepomáhala. Skončila jsem tak u lékaře, který dělal akupunkturu, a tak jsem se o alternativní léčbu a čaje začala více zajímat,” přiblížila začátky Horáková. Když zjistila, že tento způsob léčby zabírá, rozhodla se tomu věnovat naplno.

Na léčbu má podle svých slov velmi dobré ohlasy od klientů, kteří se rádi vracejí. „Když mají klienti zastaralé problémy, tak ke mně chodí pravidelně třeba jednou do měsíce. V opačném případě přijdou třeba jednou do roka, že se problém objevil jinde. Zdravotní potíže se dost často posouvají do jiných rovin,” poznamenala Horáková.

Často k ní pro radu chodí například mladé ženy, kterým se nedaří otěhotnět, starší lidé s problémy pohybového aparátu nebo lidé s psychickými problémy. „Radím na základě individuální diagnózy. Svou roli hraje rodinná genetika, způsob stravování, pitný režim, ale i to, zda má člověk zaměstnání sedavé, nebo pracuje v terénu,” dodala zkušená bylinkářka.

Trh je podle ní přesycený různými čaji, které slibují pomoc, ale vždy je potřeba pátrat po příčinách problémů.