„Zabývali jsme se tématem učení, koření života a vůbec celý den se nesl v duchu koření. Děti se dozvěděly, kde všude je možné koření využít,“ přiblížil ředitel Základní školy Otokara Březiny Jihlava Pavel Říha.

Děti se učily s kořením pracovat například v kuchyňce. Připravovaly pizzu s bazalkou a s oreganem, ovocný salát se skořicí a mátou, vyráběly jednohubky s bylinkovou pěnou nazdobenou pažitkou a vyráběly také netradiční broskvové toustíky s koprem a bazalkou.

Podle Radky Machové ze Střední školy obchodu a služeb v Jihlavě, která měla kuchyňku pod palcem, je znát, že děti se v dnešní době stravují ve fast foodech. „Ovocný salát dětem moc nejel, nejvíce populární byla samozřejmě pizza. Říkají, to já nejím a tohle také ne, překvapilo mě, že třeba nejedí ani tak chutné ovoce, jako jsou mandarinky. Z jídel, které jsme připravovali, zkrátka bodovala pizza,“ popsala Machová s tím, že žáci byli snaživí a práce s potravinami jim šla od ruky.

Veletrh zdraví však včera nepatřil pouze jídlu. Obsazená byla také tělocvična. Děti tady vyzkoušely zbrusu novou míčovou hru s názvem kim ball, která vznikla před dvaceti lety v Kanadě. „Je to hra, ve které musí spolupracovat tři týmy složené ze čtyř hráčů. Tělocvikář z Kanady ji vymyslel, protože chtěl, aby se do hry zapojili všichni hráči. Je tam důležitá týmová spolupráce a všichni jsou neustále v pohybu. Hráči musí odpalovat a chytat míč o průměru 1,2 metru. Zdá se velký a těžký, ale není tomu tak,“ přiblížil hru učitel tělocviku na Březinově škole Jan Findejs. Kim ball se zalíbil i žákyni devátého ročníku Kláře: „Je to dobrá hra, podle mě je i namáhavá. Hodně z toho bolí ruce a musí se tam hodně běhat a soustředit se na cíl. Okamžitě mě to začalo bavit.“

Další aktivitou, kterou včera děti na veletrhu absolvovaly, bylo tvoření vánočních dekorací. Nejdůležitější ozdobou bylo samozřejmě koření. „Chceme, aby se děti naučily, že koření se dá použít také k dekoraci, a nejenom do kuchyně. Použijeme vanilku a skořici. Přírodní věci jdou neustále do módy a je po nich větší poptávka,“ přiblížila květinářka Petra Filová.

Devatenáctý ročník Veletrhu zdraví zakončilo vystoupení dětí v tělocvičně, na které se přišli podívat zejména rodiče.