Pobočka brněnského krajského soudu v Jihlavě se bude znovu zabývat případem učitelky z mateřské školky v Dolní Cerekvi na Jihlavsku. Ta je obžalovaná z toho, že může za smrt šestileté dívky, na niž při vycházce spadla branka a usmrtila ji.

Alena Hašková totiž nesouhlasí s rozhodnutím jihlavského okresního soudu, který ji v říjnu uznal vinnou z ublížení na zdraví z nedbalosti a odsoudil ji k šestiměsíčnímu trestu podmínečně odloženému na šest měsíců. Hrozilo jí až pět let vězení.

Soudce Zdeněk Chalupa, který učitelku nejprve odsoudil, ji poté osvobodil a po námitkách odvolacího soudu zase odsoudil k podmínce. V odůvodnění řekl, že se musel řídit doporučením odvolacího soudu a uložil jí nejmírnější možný trest.

Hašková však rozsudek nepřijala a v uplynulém týdnu proti němu podala odvolání. „Odvolání jsme přijali. Nyní ho zpracováváme a předáme odvolacímu soudu,“ potvrdila vedoucí trestní kanceláře jihlavského okresního soudu.

Tragédie se stala před dvěma lety, v prosinci roku 2009. Učitelka byla na vycházce se šestnácti dětmi. Na hřišti byly kovové branky, mezi jednou z nich a přístřeškem byl natažený provaz. Za ten děti tahaly, až branku převrátily a železná konstrukce spadla šestileté dívce na hlavu.

Soudce Chalupa původně uvedl, že v silách učitelky nebylo možné zkontrolovat a zajistit vše, co na hřišti bylo. Pod tlakem vyšší instance ale konstatoval, že učitelka měla lépe zkontrolovat hřiště. Tak by si všimla nataženého provázku a mohla neštěstí předejít.

Přivolejte svědka

Podle a advokáta učitelky Jiřího Kozáka není odsuzující rozsudek správný, protože nebylo provedeno kompletní dokazování. „V odvolání navrhujeme úplně nového svědka, který by mohl objasnit okolnosti celé tragédie. Dosud u soudu nesvědčil, přestože byl na místě události,“ vysvětlil Kozák. Podle jeho názoru šlo o nešťastnou náhodu, za kterou jeho klientka nemůže.

Kozák také s Haškovou mluvil o možnosti, že krajský soud jejich odvolání zamítne. To by znamenalo, že by učitelka musela ve školství skončit.

Poslední možností, jak zachovat svůj trestní rejstřík čistý a nepřijít tak o zaměstnání, je milost prezidenta. „Mluvili jsme o tom, ale je to na jejím rozhodnutí. Milost není právní záležitost a vždy záleží, jak žádost posoudí kancelář prezidenta a on sám,“ vysvětlil Jiří Kozák.