Hledáme řidiče na cestu z Jihlavy do Telče, případně do dalších měst na Jihlavsku. Tyto inzeráty i s uvedením příslušné směny se stále častěji objevují na nástěnkách největšího zaměstnavatele na Vysočině, jihlavské firmy Bosch Diesel. V posledních měsících totiž došlo ve firmě k úpravám v třísměnném modelu, takže tím zanikly i některé původní skupiny lidí, které spolu jezdily do práce.

„Kolegové, se kterými jsme jezdili do práce, byli přeloženi na jinou směnu a my nyní musíme řešit, jak se dostaneme každý den z práce a do práce,” vysvětlila paní Věra, zaměstnankyně jihlavského Bosche, která jezdí každý den do práce ze čtyřicet kilometrů vzdálené obce na Telčsku. Možnost, kdy se domluví skupina lidí ze stejného směru a střídají se v jízdě, je nejpohodlnější, a také nejčastěji využívaná.

Paní Věra se svými kolegyněmi začíná uvažovat o tom, že zase začnou jezdit do práce autobusem. „Jeden z důvodů, proč jsem přestala jezdit autobusem, byl ten, že se nedostanu domů z odpolední směny, která končí v deset večer. Z autobusového nádraží mi jede spoj už pět minut po půl jedenácté, a ten není možné stihnout,” dodala zaměstnankyně Věra. Ta má možnost v pracovní dny využít spoj autobusové linky číslo 36 jihlavské městské hromadné dopravy. Tento spoj totiž zajíždí kolem půl jedenácté přímo k autobusovému nádraží.

Jednají s dopravcem

Dříve jezdil z jihlavské části Pávov, od závodu Bosch, i autobus společnosti ICOM transport. Ten byl ale zhruba před rokem zrušen. „Spoj přestal jezdit k 11. prosinci 2010 z rozhodnutí města Jihlavy, které bylo jeho objednatelem,” uvedl Petr Palovčík, mluvčí ICOM transportu.

Město spoj přestalo dotovat, protože byl málo vytížený. „Vzhledem k tomu, že město podporuje vlastní hromadnou dopravu, bylo rozhodnutí o ukončení dotace spoje logické,” podotkl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Firma Bosch Diesel se podle svých slov vždy, když dochází k výraznějším změnám směnových modelů, snaží dohodnout s dopravci o přizpůsobení jízdních řádů tak, aby co nejvíce vyhovovaly aktuálnímu provozu. „Z hlediska dopravců je nutné řešit tuto problematiku vždy s ohledem na vytíženost jednotlivých spojů, respektive víkendových spojů, které nejsou dotovány,” popsal problematiku mluvčí firmy Bosch Diesel Mojmír Kolář.

Možná se ale zaměstnancům přece jenom blýská na lepší časy. „V současné době probíhá jednání s dopravcem ohledně posunutí odjezdu autobusu do Třebíče. Zaměstnanci by tak mohli jet ve 22.15 linkou Tradobusu na autobusové nádraží, odkud by potom stihli i spoj do Telče,” uzavřel téma Mojmír Kolář.