Zrušení čtyř rychlíků mezi Jihlavou a Pardubicemi s sebou přinese nový vlakový jízdní řád, který začne platit od neděle 11. prosince. Rychlíky zčásti nahradí osobní vlaky.

„S ohledem na ukončení provozu rychlíkové dopravy na této trati dochází k několika úpravám časových poloh vlaků i jejich tras. Na území Pardubického kraje je navíc velká část osobních vlaků z Havlíčkova Brodu urychlena a jsou nově zařazeny v kategorii spěšných vlaků. Vliv na všechny úpravy má i zavedení takové dopravy v Pardubickém kraji, kdy vlaky budou jezdit v pravidelných intervalech,“ vyjádřila se tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Kromě této zásadní změny zůstane rozsah spojů na Vysočině stejný jako loni. „České dráhy mají smlouvu s Krajem Vysočina, kde garantují, že vše ujezdí,“ přiblížil náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl s tím, že prioritou kraje i dopravce je to, aby vlaky jezdily ve špičkách – v době, kdy se lidé potřebují dostat do zaměstnání a do školy a pak zpátky domů.

Cestující se také musí od 11. prosince připravit na to, že se například na trati Horní Cerekev – Pelhřimov – Tábor posunou časy příjezdů a odjezdů vlaků. K tomu došlo jednak kvůli požadavkům zástupců Jihočeského kraje, jednak z důvodu nasazení většího počtu modernizovaných vlaků Regionova, umožňujících kratší jízdní doby. Drobnou úpravou prošly i víkendové jízdní řády vlaků na trati mezi Jihlavou, Třebíčí a Brnem.

„Cestujícím určitě doporučuji, aby se seznámili s aktuální podobou jízdního řádu,“ připomněla ředitelka krajského centra Českých drah na Vysočině Lenka Horáková.

V novém vlakovém jízdním řádu zůstává také stejný počet zastávek na znamení. „Často se jedná o zastávky, které se původně měly úplně zrušit. Musíme ale vycházet z potřeb cestujících. I proto, že Vysočina je hodně roztříštěným krajem, kterému navíc chybí jedno hlavní železniční centrum,“ doplnil Libor Joukl. Letos na Třebíčsku přibude nová zastávka vlaků v Bohušicích, které leží mezi Moravskými Budějovicemi a Jaroměřicemi nad Rokytnou.

Cestující se s novým jízdním řádem dočkají také výrazné modernizace vlaků. Na Vysočině totiž bude nasazena motorová souprava Regionova na trati z Horní Cerekve na hranici kraje. Po železnicích v příštím roce navíc začne jezdit sedmnáct nových motorových vozů Regio-Schuttle od švýcarské firmy Stadler, za 898 milionů korun. „Mělo by to být nejpozději do listopadu 2012. První vůz už v kraji testují od 28. října letošního roku. Zatím jezdil mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem,“ přiblížila Kateřina Šubová. Vysočina tak bude mít jeden z nejmodernějších vozových parků.

České dráhy vypraví na Vysočině průměrně 349 vlaků. Regionální vlaky v kraji příští rok ujedou 3,9 milionu kilometrů.

ZUZANA MUSILOVÁ